BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Urologia
Hemodializa jako terapia ostatniej szansy dla zwierząt z zaawansowaną mocznicą
lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska
Podstawą współczesnej hemodializy stało się odkrycie przez Thomasa Grahama w 1854 roku „błony półprzepuszczalnej”, której rolę spełniał w owym czasie pęcherz bydlęcy. To właśnie wtedy powstała definicja dializy, czyli zjawiska rozdzielania substancji przenikających przez błonę, które zaczęto stosować doświadczalnie i wykorzystywać praktycznie w medycynie człowieka.
Summary
Hemodialysis as a treatment of last resort for animals with severe uremia
Hemodialysis has been used in veterinary medicine for almost a century, and now new centers specializing in renal replacement therapy are developing. Reserved for saving human life, it is re-emerging as a therapeutic modality in veterinary medicine and becoming more available to animals. The latest equipment available on the market can be used in the treatment of both small and large patients. Hemodialysis is a treatment of choice to save animals with acute kidney injury (AKI), without which, as a result of uremia and its complications, death occurs before kidney regeneration and at least some renal function is restored.
Key words: hemodialysis, uremia, kidney replacement therapy
Hemodializa w medycynie weterynaryjnej jest stosowana już niemal od stulecia, a obecnie przybywa nowych ośrodków specjalizujących się w terapii nerkozastępczej. Pierwszą eksperymentalną hemodializę przeprowadzono w 1913 roku u psa. Zaobserwowano wówczas, że możliwe było usunięcie z organizmu salicylanów, które wcześniej podano zwierzęciu. Jako metodę leczenia pierwszy raz zastosowano hemodializę w latach 80. ubiegłego stulecia u psów z ciężką mocznicą w przebiegu niewydolności nerek. U kotów stało się to możliwe dopiero w 1993 roku wraz z pojawieniem się na rynku dializatorów i cewników dla niemowląt oraz zestawów dializacyjnych linii krwi. Obecnie hemodializa, która przez dziesięciolecia była zarezerwowana dla ratowania życia ludzkiego, rozwija się w weterynarii i staje się coraz bardziej dostępna dla zwierząt. Najnowocześniejsza na rynku aparatura umożliwia leczenie małych i dużych zwierząt (zarówno 2,5-kilogramowego kota, jak i 400-kilogramowego konia).
Do terapii nerkozastępczych zaliczamy przeszczep nerki i dializoterapię, gdzie wyróżniamy hemodializę, w której przebiegu proces oczyszczania krwi ma miejsce poza organizmem zwierzęcia w aparacie dializacyjnym, zwanym potocznie sztuczną nerką, oraz dializę otrzewnową, w trakcie której dyfuzja zachodzi w organizmie zwierzęcia, a błonę półprzepuszczalną stanowi otrzewna (ryc. 2).