BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zwierzęta egzotyczne
Wykorzystanie metod serologicznych i molekularnych w diagnostyce wybranych chorób egzotycznych zwierząt towarzyszących
lek. wet. Aleksandra Maluta
Od kilku lat obserwuje się zmiany w procentowym składzie gatunkowym zwierząt towarzyszących. Dominujące przed laty psy są wypierane przez koty i zwierzęta egzotyczne, na które mogą sobie pozwolić osoby dysponujące niewielką ilością wolnego czasu. Dlatego też w gabinetach weterynaryjnych spotykamy się na co dzień z dużo większą różnorodnością gatunkową. Często bardzo dobrze wyedukowani właściciele wymagają od nas fachowej wiedzy dotyczącej wcześniej niespotykanych gatunków i zaplecza diagnostycznego. Artykuł ten ma na celu prezentację laboratoryjnych metod diagnostycznych, pozwalających na ustalenie rozpoznania w przypadku wybranych chorób zakaźnych i inwazyjnych u najpopularniejszych gatunków egzotycznych zwierząt towarzyszących.
Summary
Serological and molecular diagnosis of selected diseases in exotic pets
Exotic pets are becoming very popular. Knowledge about their diseases is increasing. In differential diagnosis, modern laboratory techniques like the polymerase chain reaction (PCR) or serological assays (ELISA, IFT) can be used.
Key words: PCR, ELISA, serology, reptiles, rabbits, E. cuniculi, mycoplasmosis
Ryby, płazy, gady, ptaki czy małe ssaki trafiające do przychodni to zazwyczaj zwierzęta niewielkich rozmiarów, o masie ciała poniżej 500 g, a nierzadko poniżej 100 g. Wielu lekarzom obcowanie z tak małymi pacjentami przysparza trudności, jednakże przy opanowaniu technik chwytania i podawania leków, a w dalszej kolejności pobierania przyżyciowo materiału do badań diagnostycznych pozwala na prowadzenie efektywnej terapii.
Podobnie jak w przypadku innych gatunków, do badań laboratoryjnych możemy pobierać bardzo różnorodny materiał, w zależności od potrzeby i profilu badania. Do szeregu testów możemy wykorzystać krew. Poza morfologią i oznaczeniami biochemicznymi możemy także w razie potrzeby wykonać badania serologiczne (tab. I) i molekularne (tab. II).
Testy diagnostyczne oferowane przez laboratoria mają swoje wady i zalety. Do lekarza należy decyzja, który test wybrać, aby w danym przypadku miał on największą wartość diagnostyczną, a dodatkowo pobranie materiału nie było niebezpieczne dla pacjenta.
W badaniach serologicznych poszukuje się przeciwciał przeciw określonemu zarazkowi. Materiałem do badań serologicznych jest surowica. W weterynarii najpowszechniej wykorzystywane są testy opierające się na metodach: immunofluorescencji bezpośredni...
Encefalitozoonoza
Encefalitozoonoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaka E. cuniculi, początkowo diagnozowaną u królików. Dziś wiadomo, że zagraża także innym gatunkom zwierząt, m.in. psom, myszom, wiewiórkom, małpom, jest przyczyną masowych upadków młodych l...