BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Chirurgia
Kamica moczowodowa u kota
dr n. wet. Piotr Trębacz
lek. wet. Ewa Trębacz1
dr hab. Marek Galanty prof. SGGW
Kamica moczowodowa (obecność kamieni w świetle moczowodu) jest najczęstszą przyczyną zaburzeń odpływu moczu z nerki u kotów (1). Całkowita blokada odpływu moczu początkowo doprowadza do poszerzenia miedniczki i ograniczenia tempa filtracji w nerce. W dalszej kolejności może to być przyczyną rozwoju wodonercza.
Summary
Ureterolithiasis in a cat
A 3-year-old female cat was treated because of a deposit in the left ureter. Initially the cat was treated medically with fluid diuresis. After failure of the medical treatment, the cat was treated surgically. A pyelolithotomy was performed. The calculus was retrieved after hydropropulsion in the renal pelvis.
Key words: cat, ureterolithiasis, hydropropulsion
Objawy kliniczne kamicy moczowodowej z reguły są nieswoiste i mogą charakteryzować się posmutnieniem, niechęcią do poruszania się i pobierania pokarmu, wymiotami, bolesnością jamy brzusznej przy omacywaniu itp. (2).
W diagnostyce obrazowej zaburzeń przepływu moczu przez moczowody najczęściej wykorzystywane są badania ultrasonograficzne i rentgenowskie. Podczas badania USG można uwidocznić poszerzoną miedniczkę nerkową i odcinek moczowodu znajdujący się przed przeszkodą. Możliwe jest także uwidocznienie kamieni w świetle moczowodu. Na przeglądowych zdjęciach RTG jamy brzusznej można uwidocznić cieniujące kamienie blokujące moczowód. Kontrastowe badanie rentgenowskie, np. urografia dożylna, umożliwia uwidocznienie niecieniujących kamieni i ustalenie, czy w nerce z zablokowanym moczowodem nadal odbywa się filtracja.
Nieoperacyjne metody leczenia kamicy moczowodowej polegają na dożylnym wlewaniu płynów i ewentualnym podaniu leków moczopędnych w celu wywołania diurezy. Zwiększona ilość wydalanego moczu ma na celu przemieszczenie kamieni do pęcherza moczowego. W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego, konieczne jest chirurgiczne usunięcie kamieni (1). Przy kamieniach blokujących miedniczkę i początkowy odcinek moczowodu dostęp do nich jest możliwy po wykonaniu cięcia miąższu nerki i miedniczki nerkowej, samej miedniczki lub moczowodu. W przypadku kamieni znajdujących się w dalszych odcinkach moczowodu, możliwe jest otwarcie moczowodu albo wycięcie zablokowanej części moczowodu i jego replantacja do pęcherza moczowego.
W pracy przedstawiono wyniki leczenia kota z kamicą lewego moczowodu, która doprowadziła do zablokowania odpływu moczu z nerki.
Opis przypadku
Kastrowana samica rasy europejskiej krótkowłosej w wieku 3 lat, o masie ciała 3 kg, karmiona suchą karmą dla kotów kastrowanych, została dostarczona do badania z powodu braku apetytu i niechęci do poruszania się. W badaniu klinicznym stwierdzono j...