Małe zwierzęta
Badanie ultrasonograficzne w ocenie stawów psów
dr n. wet. Piotr Marciński
Coraz częściej spotykamy się z koniecznością wsparcia rozpoznania chorób narządu ruchu psów badaniem ultrasonograficznym. Jest to oczywiście postępowanie dodatkowe i jako takie musi być poprzedzone oceną kliniczną narządu ruchu i – szczególnie jeśli chodzi o stawy – badaniem radiologicznym.
Summary
Ultrasound investigation of the canine joints
Ultrasound examination is a useful non-invasive tool that provides more information in the clinical and radiographic diagnosis of joint disease, especially if the pathological process involves joint soft tissue structures. The article presents the indications for and technical principles of sonographic procedures. The possibilities for visualization and possible normal findings are discussed. The main ultrasonographic signs of joint pathology are also described.
Key words: dog, joint, stifle, cruciate ligament, meniscus, ultrasound
Ocena ultrasonograficzna stawów i ścięgien umożliwia obrazowanie tkanek miękkich niedostatecznie widocznych na zdjęciach rentgenowskich, a także powierzchni przyległych struktur kostnych. Należy podkreślić, że – w odróżnieniu od badania rentgenowskiego, gdzie można ewentualnie wykonać zdjęcie kończyny jako takiej, choć i tak wykonywane projekcje powinny być zawsze dostosowywane do podejrzeń konkretnych chorób – w badaniu ultrasonograficznym nie ma możliwości oceny całej kończyny (czas, dostęp). Wykonywane uprzednio badanie kliniczne i ewentualnie rentgenowskie mają na celu ukierunkowanie badania USG i określenie jego zakresu.
Wskazania
Wskazania do badania stawów dotyczą przypadków, w których zmiany widoczne w badaniu rentgenowskim nie pozwalają na pełne rozpoznanie lub obraz stawu jest prawidłowy, oraz kiedy ważna jest pełna ocena zmian towarzyszących objawom uwidaczniającym się na radiogramach. Jest to metoda nieinwazyjna, pozwalająca też na bezpieczną kontrolę procesu gojenia się lub postępowania choroby.
Badanie ultrasonograficzne narządu ruchu umożliwia ocenę elementów samego stawu – powierzchni kości, chrząstki stawowej, błony maziowej, kaletek, oraz struktur okołostawowych – więzadeł, ścięgien, naczyń krwionośnych, przyległej tkanki miękkiej, a także mięśni. Metoda ta pozwala na ocenę statyczną i dynamiczną badanych narządów i tkanek.
Szczególne zalecenia do oceny ultrasonograficznej narządu ruchu, w tym stawów, występują wobec stwierdzenia zmian klinicznych wskazujących na obecność deformacji stawu i struktur przystawowych, podejrzenia wysięku w stawie, chorób przewlekłych z przerostem błony maziowej, jak również zmian pourazowych, uszkodzenia i zapalenia ścięgien oraz pochewek ścięgnistych, zapalenia kaletek.