XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Alkoholizacja torbieli wątrobowej u kota – opis przypadku
lek. wet. Michał Jankowski1
lek. wet. Aleksandra Krygowska-Jankowska2
lek. wet. Aleksandra Małecka2
Torbiel (łac. cystis) to patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, składająca się z jednej lub większej liczby komór wypełnionych płynem albo galaretowatą zawartością. Torbiele wątrobowe są wyścielone śródbłonkiem i wypełnione płynem. Aktywność śródbłonka jest odpowiedzialna za rozrost i zwiększenie objętości cyst. Celem niniejszego artykułu jest opisanie przypadku drenażu i alkoholizacji cysty pod kontrolą USG.
Summary
Alcoholization of a cat’s hepatic cyst – case study
Hepatic cysts are epithelium-lined cavities filled with fluid. The activity of epithelium is responsible for any progressive increase of volume of the cyst. The aim of this case report is to present an ultrasound technique of cyst drainage and alcoholization.
Key words: hepatic cysts, ultrasound, alcoholization, cyst drainage
Torbiele wątrobowe wykrywa się zwykle przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Przy dużych torbielach, które na skutek swojego wzrostu powodują zanik miąższu narządu, mogą pojawić się objawy kliniczne związane z niewydolnością wątroby. Typowe torbiele wątroby mają cienkie, wyraźnie zaznaczone ściany o bezechogennym wnętrzu. Mają kształt kulisty, charakterystyczny dla cyst pojedynczych, lub wielojamisty, typowy dla struktur wielotorbielowatych. Torbiele mogą znajdować się w obrębie miąższu wątroby lub wywodzić się z dróg żółciowych. Nieznana jest do końca etiologia ich powstawania. Większość autorów kładzie nacisk na przyczyny genetyczne oraz metaboliczne.
W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić metodę niszczenia torbieli poprzez jej denaturację, wykonaną w czasie przezskórnej biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG, jako alternatywę dla chirurgicznego usunięcia całej cysty łącznie z częścią płata wątrobowego.
Opis przypadku
Do lecznicy zgłosiła się właścicielka ze sterylizowaną kotką w wieku 12 lat, informując, że kotka wykazuje niechęć do poruszania się, jest ospała i od ponad dwóch miesięcy chudnie.