XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Problematyka urozmaicania karm komercyjnych dla psów resztkami ze stołu
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
W żywieniu psów często używa się karm komercyjnych. Niektórzy ograniczają się wyłącznie do tego rodzaju produktów. Znaczna część opiekunów psów preferuje jednak dawki mieszane, czyli zarówno karmy komercyjne, jak i pokarmy niekomercyjne. Często wychodzą bowiem z założenia, że dobrze jest urozmaicać dietę.
Summary
Mixing commercial dog food with table scraps
Nutrition is one of the most important factors influencing health status. Some dogs are fed both commercial dog food and non-commercial food. Their owners believe that it is reasonable to vary their pets’ food. Feeding table scraps is still a common problem. The aim of this paper is to examine the issue of mixing commercial dog food with table scraps.
Key words: veterinary dietetics, nutrition, commercial dog food, table scraps, dog
Właściciele psów przywiązują coraz większą wagę do produktów naturalnych, nieprzetworzonych w sposób przemysłowy bądź przetworzonych w jak najmniejszym stopniu. Może to wynikać z faktu, że podobną tendencję obserwuje się także w żywieniu człowieka. Część osób karmi bowiem swoje psy takimi produktami, jakie zaakceptowaliby w swoim jadłospisie. W pewnym stopniu może to również mieć związek z docierającymi co pewien czas informacjami o wycofywaniu partii karm komercyjnych z powodu wykrycia różnych zanieczyszczeń (2, 13). Opiekunowie psów mogą spotkać się z poglądem, że jeżeli stosują pełnoporcjową karmę komercyjną, nie powinni podawać żadnych innych pokarmów, gdyż taka karma zawiera optymalne ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jest precyzyjnie zbilansowana, a częściowe jej zastąpienie spowoduje zaburzenie ich równowagi, co może mieć negatywne efekty.
Literatura naukowa jest stosunkowo uboga w prace porównujące różne sposoby żywienia. Zdecydowana większość badań dotyczy gotowych karm przemysłowych. Problematyka ta została omówiona na kongresie w São Paulo w Brazylii w 2009 r. (8). Niekomercyjne źródła składników odżywczych często są za to dezawuowane. Nieliczne prace porównują żywienie karmami komercyjnymi z żywieniem dawkami mieszanymi. Jedna z nich pochodzi ze Szwecji. Przeanalizowano w niej sposób żywienia kilkuset psów w wieku 1-3 lat. Prawie wszystkie psy otrzymywały produkty komercyjne, które dostarczały średnio 3/4 energii. Niewiele mniej dostawało też pokarmy inne niż komercyjne. Mimo to większość dawek pokarmowych miała prawidłowe stężenia składników odżywczych. Niezbilansowane były te dawki, które składały się wyłącznie z jedzenia dla ludzi bez suplementów diety lub z karm komercyjnych z dodatkiem preparatów mineralnych i witaminowych (14).