BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Rasy psów – co lekarz weterynarii powinien o nich wiedzieć. Cz. XXVI. Springer spaniel angielski
prof. zwycz. dr hab. Jerzy Monkiewicz
mgr Jolanta Wajdzik
Lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce bardzo często stykają się z psami rasowymi. Niezwykle ważne jest więc dobre rozeznanie w chorobach najczęściej spotykanych w danej rasie, dziedzicznych wadach wrodzonych oraz skłonnościach rasy do określonych chorób.
Oryginalna nazwa rasy:
English Springer Spaniel
Kraj pochodzenia rasy:
Wielka Brytania
Standard FCI: nr 125
Klasyfikacja FCI:
Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne
Sekcja 2: Płochacze
Użytkowość: Rasa podlega próbom pracy
Użytkowanie: Pies myśliwski, płochacz
Pochodzenie rasy
Pochodzenie spanieli nie jest dokładnie wiadome. Przypuszcza się jednak, że psy w tym typie znane były od bardzo dawna. Wskazywałaby na to między innymi etymologia słowa „spaniel”. Jedni uważają, że pochodzi ono od kartagińskiego (a więc jeszcze sprzed Chrystusa) słowa „span” oznaczającego królika, inni kojarzą je z Hiszpanią (España), skąd rasa ta miałaby pochodzić. Rzeczywiście, długowłose psy myśliwskie o zwisających uszach znane były w Hiszpanii już w VII/VIII wieku. Ze względu na duże walory użytkowe były bardzo cenione i szybko rozprzestrzeniły się na sąsiadującą Francję, a następnie także Wielką Brytanię i Europę kontynentalną. Zapiski z 948 roku dotyczące polowań w Walii wymieniają psy wykorzystywane w łowach, nazywając je już spanielami.
Popularność spanieli była tak wielka, że w rozmaity sposób wykorzystywano je w hodowli, przez co dały początek innym rasom, na przykład seterom. Dzisiaj są to znane i cenione psy zarówno wśród miłośników, którzy trzymają je w domach wyłącznie do towarzystwa, jak i wśród myśliwych, którym z kolei służą przede wszystkim jako płochacze i aportery.
W XVI wieku podzielono spaniele na wodne, czyli pracujące w wodzie, i lądowe, które wspierały myśliwych na łowiskach naziemnych. Wśród spanieli lądowych większe, czyli springer spaniele – zwane też starter spanielami – wypędzały ptactwo z zarośli podczas polowań z sokołami, mniejsze zaś, czyli dzisiejsze cocker spaniele, zwane były początkowo pitting-, cocking- lub woodcock-spanielami i służyły do polowań na ptactwo łowione w sieci. Wraz z wynalezieniem broni palnej od spanieli zaczęto wymagać dodatkowych umiejętności – przynoszenia zestrzelonego ptaka, czyli aportowania.
Springer spaniele są zatem jedną z najstarszych ras wśród psów myśliwskich. Ich wygląd przetrwał do naszych czasów w prawie niezmienionej formie. Wzorzec zatwierdzono dopiero w 1967 roku.
Opis rasy (według wzorca FCI)
Springer spaniel angielski wyróżnia się najbardziej typową dla spaniela budową i najwyższym wzrostem (pożądana wysokość w kłębie około 51 cm). Jest to pies mocnej budowy, bardzo proporcjonalny, zwarty i dobrze umięśniony, co zapewnia mu wytrzymało...