BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Farmakologia i toksykologia w praktyce
Śmietnik – potencjalne źródło narażenia psów na trucizny. Cz. I
dr n. wet. Marta Mendel1
dr n. wet. Magdalena Chłopecka1
Justyna Tarasiewicz2
Karolina Wojciechowska2
Analizując potencjalne źródła narażenia psów na trucizny, warto zwrócić uwagę na zawartość domowych lub przydomowych śmietników oraz ogrodowych kompostowników. Zwierzęta zwabione zapachem i smakiem rozkładającej się materii organicznej oraz zachęcone łatwym dostępem, chętnie podkradają resztki jedzenia ze śmietników. Psująca się żywność, w której pojawiają się toksyny bakteryjne i grzybicze oraz niebezpieczne składniki produktów spożywczych, może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zwierząt towarzyszących (ryc. 1).
Zjedzenie zepsutej żywności, padliny lub resztek z kompostu wiąże się z ryzykiem enterotoksemii wywołanej obecnością bakterii (m.in. E. coli, Staphylococcus, Streptococcus, Clostridium czy Salmonella). Mało swoisty charakter objawów klinicznych, wynikający z działania toksyn bakteryjnych, skutkuje określaniem tego rodzaju zatruć mianem „zatruć pokarmowych”. Śmietniki to jednak również źródło wielu innych trucizn o odmiennym, specyficznym działaniu na organizm. Objawy swoiste, charakterystyczne dla poszczególnych trucizn, które mogą być obecne w śmietnikach, pojawiają się nierzadko dopiero w kolejnych fazach choroby, co znacząco utrudnia rozpoznanie i leczenie.
W pierwszej części artykułu przedstawiono zatrucia powodowane przez toksyny grzybicze (penitrem A, rokefortyna) i egzotoksyny bakteryjne (toksyna botulinowa), w następnej części natomiast omówione zostaną konsekwencje narażenia zwierząt na alkohol etylowy oraz sól kuchenną.
Penitrem A i rokefortyna
Drgawkotwórcze mikotoksyny penitrem A (PA) i rokefortyna (RQ) są syntetyzowane przez niektóre pleśnie (Penicillium spp., głównie P. crustosum i P. roqueforti) (3). Ich źródłem jest pleśniejąca żywność, przede wszystkim zboża i ich przetwory, np. chleb, oraz różnego typu orzechy (włoskie, migdały, ziemne), prawdopodobnie również spleśniałe produkty mleczne (24). Przyczyną zatrucia psów rokefortyną może być też ser dojrzewający z niebieską pleśnią (3). Toksyna ta szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Jej działanie neurotoksyczne pojawia się w krótkim czasie od narażenia.
Mechanizm działania rokefortyny nie został dokładnie poznany, natomiast penitrem A działa w sposób bardzo zbliżony do strychniny. Toksyna znacząco stymuluje układ nerwowy przez zwiększenie wydzielania kwasu glutaminowego i kwasu asparaginowego oraz zaburza działanie neurotransmiterów hamujących, takich jak kwas gamma-aminomasłowy (GABA) i glicyna. Przypuszcza się, że uwrażliwia również komórki postsynaptyczne na działanie acetylocholiny, co ułatwia przepływ impulsów w płytkach motorycznych. Prawdopodobnie doprowadza też do niedotlenienia OUN na skutek zwężenia naczyń mózgowych (4, 19, 21, 29).