Małe zwierzęta: kynologia
Rasy psów – co lekarz weterynarii powinien o nich wiedzieć. Cz. XXXIII. Komondor
prof. zwycz. dr hab. Jerzy Monkiewicz
mgr Jolanta Wajdzik
Lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce bardzo często stykają się z psami rasowymi. Niezwykle ważne jest więc dobre rozeznanie w chorobach najczęściej spotykanych w danej rasie, dziedzicznych wadach wrodzonych oraz skłonnościach rasy do określonych chorób.
Oryginalna nazwa rasy:
Komondor
Kraj pochodzenia rasy:
Węgry
Standard FCI: nr 53
Klasyfikacja FCI:
Grupa I: Owczarki i psy zaganiające z wyjątkiem szwajcarskich psów do bydła
Sekcja 1: Owczarki
Użytkowość: Nie podlega próbom pracy
Użytkowanie: Pies pasterski
Pochodzenie rasy
Komondor to stara rasa węgierskich psów pasterskich pochodzenia azjatyckiego. Przywędrował do Europy z koczowniczym ludem Madziarów (z językowej grupy ugrofińskiej), który wędrując w kierunku zachodnim w IX-X wieku, osiedlił się w rejonie Karpat, zajmując przy tym dawny słowiański kraj Panonię i rozdzielając Słowian na północnych i południowych. Liczne przegrane bitwy z sąsiednim państwem wielkomorawskim i z Niemcami zahamowały ekspansję na zachód. Po zajęciu nowych terenów lud Madziarów (Węgrów) osiadł i rozpoczął hodowlę owiec oraz bydła. Do tego potrzebne były odpowiednie psy. Kojarzono więc własne psy pasterskie z okolicznym rodzimym pogłowiem i w zależności od okolicy oraz rodzaju hodowanych zwierząt przez wieki wykształcono kilka doskonale pracujących ras pasterskich. W XX wieku doceniła je kynologia i zostały uznane przez FCI.
Przodkiem komondora oraz innych węgierskich psów długowłosych o charakterystycznej sierści (puli, pumi, mudi, a nawet owczarek chorwacki) jest pochodzący z Azji dawny terier tybetański. Węgierskie rasy pasterskie są bardzo stare. Już XVI-wieczne z...
Opis rasy (według wzorca FCI)
Komondor to pies duży, mocno zbudowany, o sylwetce prawie kwadratowej, pokryty długimi, spilśniającymi się sznurami włosów w kolorze kości słoniowej. Wysokość psa co najmniej 70 cm, suki co najmniej 65 cm, masa ciała psa 50-60 kg, suki 40-50 kg.