Zwierzęta egzotyczne: okulistyka
Wąż u okulisty – przypadek kliniczny
lek. wet. Elwira Buczek1
lek. wet. Aleksandra Maluta2
Gałka oczna węża różni się budową od gałki ocznej ssaków, a nawet niektórych gadów. Cechą najbardziej charakterystyczną dla węży jest brak powiek. U nich gałka oczna pokryta jest przezroczystą błoną powstałą przez zrośnięcie się powiek w życiu płodowym. W ten sposób powstaje pod nią zamknięta przestrzeń wypełniona wydzieliną z gruczołu Hardera. Gruczoł ten znajduje się za gałką oczną, a jego surowiczo-śluzowa wydzielina nawilża i chroni rogówkę. Błona okrywająca oko – tzw. okular (ang. spectacle), mimo że jest przezierna, ma bogato rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych. Upraszczając, jest to skóra, która pełni funkcję ochronną dla gałki ocznej. Jednocześnie uniemożliwia przenikanie do niej leków stosowanych miejscowo w postaci kropli.
SUMMARY
Snake at the ophthalmologist – clinical case report
Reptiles have a different ocular anatomy than mammals. Snakes characteristically lack eyelids. The snake eyeball is covered with transparent skin called the spectacle. Subspectacular abscesses are a common ophthalmic problem in these animals. This article presents a case report of surgical treatment of a subspectacular abscess in a captive Burmese python.
Key words: Burmese python, spectacle, ophthalmic examination, subspectacular abscess
Podczas wylinki okular jest zrzucany, tak jak zewnętrzna, naskórkowa warstwa skóry. Prawidłowy przebieg linienia zależy od wilgotności, temperatury w terrarium, stanu odżywienia i kondycji ogólnej zwierzęcia. Bezpośrednio przed wylinką skóra węża oraz błona okrywająca oko matowieją, powodując osłabienie wzroku (pacjent może być agresywny). Stan taki trwa kilka dni (od dwóch do pięciu). Zarówno przez niedoświadczonych właścicieli węży, jak i lekarzy weterynarii niemających do czynienia z tymi gadami obraz oczu przed wylinką bywa mylony z zaćmą.
Najczęstszymi nieprawidłowościami związanymi z funkcjonowaniem okularu są:
- zatrzymanie wylinki na okularze
- urazy mechaniczne
- pseudowoloocze
- ropień pod okularem.