BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby wewnętrzne
Otyłość u psów – czynniki ryzyka i sposoby zapobiegania
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Otyłość jest efektem długotrwałego zaburzenia równowagi między ilością pobieranej energii a ilością energii zużywanej przez organizm. Zwierzę je więcej, niż wynika z jego potrzeb energetycznych. Otyłość stanowi jeden z największych problemów zdrowotnych nie tylko wśród ludzi, ale także wśród zwierząt towarzyszących. Problem ten występuje na całym świecie i nie ogranicza się do krajów rozwiniętych. Niektóre psy są predysponowane do otyłości, niemniej przyczyną jej są głównie błędy popełniane przez opiekunów. W artykule omówiono czynniki ryzyka otyłości u psów, które w istotnym stopniu zależą od ich właścicieli. Ponadto przedstawiono praktyczne uwagi dotyczące zapobiegania otyłości.
Otyłość jest związana z gromadzeniem się nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Otyłość może skrócić życie i pogorszyć jego jakość. Problem nadwagi i otyłości może dotyczyć nawet kilkudziesięciu procent psów. Według brytyjskich danych z lat 80. ubiegłego wieku co czwarty pies był dotknięty otyłością (7). W nowszych badaniach wykonanych w Wielkiej Brytanii prawie 39% psów miało nadwagę, a 20% było otyłych (4). W badaniach przeprowadzonych we Francji wartości te wynosiły odpowiednio 34 i 5% (3). Szacuje się, że w USA co drugi pies ma zbyt dużą masę ciała (5). Z kolei według australijskich danych problem ten dotyczy od 25 do ponad 40% psów. Nawet 97% przypadków otyłości może mieć związek z błędami popełnianymi przez opiekunów (2, 18, 22).
Jednym z głównych żywieniowych czynników ryzyka otyłości u psów jest dokarmianie ich między posiłkami. Istotny wpływ na rozwój otyłości u psów ma podawanie im różnych przekąsek i smakołyków. Na podstawie badań przeprowadzonych w Australii wśród ponad dwustu opiekunów psów stwierdzono, że prawie wszyscy postępują w ten sposób. Niemniej opiekunowie psów otyłych znacznie częściej podają przekąski i smakołyki (1). Także według brytyjskich obserwacji częste stosowanie przekąsek i smakołyków jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka otyłości u psów (4). Opiekunowie psów, szacując ilość energii pobieranej przez zwierzę, często nie biorą pod uwagę energii zawartej w pokarmach podawanych między głównymi posiłkami. Stwarza to ryzyko nadmiernej podaży energii.
Do czynników ryzyka otyłości u psów należy też karmienie resztkami ze stołu. Według amerykańskich danych prawie 60% psów otrzymuje resztki ze stołu. Jednocześnie stwierdzono, że opiekunowie psów z nadwagą podają swoim podopiecznym więcej resztek. ...