XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Okulistyka
„Śmieszne oko” – czy to wytrzeszcz, czy woloocze?
Ron Ofri DVM, PhD, Diplomate ECVO
Wytrzeszcz normalnego oka jest skutkiem wypchnięcia gałki ocznej z oczodołu w wyniku choroby toczącej się w przestrzeni zagałkowej, takiej jak ropień lub guz. Woloocze (jaskra wrodzona) natomiast to powiększenie gałki ocznej spowodowane jaskrą, ale w sytuacji, w której jest ona zlokalizowana prawidłowo w oczodole. Chociaż przyczyny, towarzyszące objawy kliniczne oraz leczenie wytrzeszczu i woloocza są bardzo różne, dla wielu lekarzy weterynarii zróżnicowanie tych dwóch chorób jest trudne, ponieważ obie przebiegają z niesymetrycznym wyglądem oczu, ich dyskomfortem oraz „czerwonym okiem”. Celem niniejszej publikacji jest wskazanie zasad różnicowania tych dwóch chorób. Sposób postępowania klinicznego w jaskrze oraz chorobach zagałkowych zostanie omówiony w następnych artykułach.
Rozpoznawanie
Niektóre badania diagnostyczne, takie jak ultrasonografia lub tonometria (omówione później), mogą pozwolić na ustalenie ostatecznego rozpoznania. Często jednak możliwe jest także zróżnicowanie wytrzeszczu z wolooczem podczas badania przy użyciu kilku prostych testów, bez korzystania z dodatkowych narzędzi diagnostycznych. Lekarze powinni zwracać uwagę na następujące kwestie:
1. Jaskra może być zarówno jednostronna, jak i dwustronna. Natomiast wytrzeszcz w większości przypadków jest jednostronny. Dlatego występowanie objawów obustronnie zazwyczaj wskazuje, że pierwotnym problemem jest jaskra.
2. Należy ocenić położenie trzeciej powieki. W większości przypadków jaskry jest ono prawidłowe (chociaż silny ból może niekiedy powodować wytrzeszcz i bierne unoszenie trzeciej powieki). Przy wytrzeszczu trzecia powieka jest zazwyczaj uniesiona, ...