XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Kardiologia
Choroba psa po zastosowaniu zbyt wysokiej dawki benazeprylu
lek. wet. Elżbieta Andrzejewska1
lek. wet. Monika Brzezewska2
Benazepryl to jeden z podstawowych leków stosowanych w leczeniu chorób serca u psów. Jest uznawany za bardzo bezpieczny, jednak w przypadku równoczesnych zaburzeń ze strony innych narządów może dojść do wystąpienia działań niepożądanych. Artykuł opisuje przypadek rozwinięcia się objawów hiperkaliemii u psa z nieodpowiednio leczoną chorobą serca oraz z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.
Opis przypadku
Do badania kardiologicznego zgłoszono niesterylizowaną sukę rasy shih tzu w wieku 10 lat, o masie ciała 4,5 kg. Dzień wcześniej zwierzę trafiło do innego gabinetu z powodu braku apetytu, pojedynczych wymiotów, wielomoczu i nadmiernego pragnienia oraz apatii. Objawy utrzymywały się od kilku lub kilkunastu dni. Właściciele wykluczali możliwość zjedzenia ciała obcego albo zatrucia. Powiedzieli również, że suka już wcześniej była nieco osowiała, więc inny lekarz, stwierdziwszy szmer sercowy i niemiarowość pracy serca, zalecił podawanie benazeprylu w postaci tabletek Lotensin 5 mg (Meda AB) w dawce 1 tabletka 5 mg dwa razy dziennie. Od tamtej pory pies poczuł się wyraźnie gorzej, osłabł, pojawiły się sporadyczne wymioty, wielomocz i nadmierne pragnienie, zwierzę przestało też oddawać kał. Według właścicieli stan ten trwał około dwóch tygodni i ewidentnie był związany z rozpoczęciem podawania Lotensinu.
Badanie kliniczne w naszej lecznicy wykazało odwodnienie powyżej 5%, błony śluzowe bladoróżowe, dość suche, obfity kamień nazębny, tętno niemiarowe, rytm serca nieregularny, liczba uderzeń serca około 100/min, oddechy około 25/min, piersiowo-brzuszne. Osłuchowo stwierdzono poważne zaburzenia rytmu serca i szmer sercowy, jama brzuszna była miękka, niebolesna, temperatura ciała w normie.
Wykonano podstawowe badania krwi oraz badania obrazowe. Stwierdzono leukocytozę wynikającą z granulocytozy oraz nieco podwyższone stężenie mocznika w surowicy. Wyniki badań krwi przedstawiono w tab. I. W badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej zaobserwowano niewielkie pogrubienie ściany jelita cienkiego (grubość 3 mm) oraz podwyższoną echogeniczność miąższu wątroby (niewykluczone stłuszczenie/hepatopatia posteroidowa/hepatitis chronica), pozostałe narządy bez uchwytnych zmian. W badaniu RTG jamy brzusznej i klatki piersiowej w projekcji bocznej i VD stwierdzono okrągłą, powiększoną sylwetkę serca, zgazowany przewód pokarmowy, pozostałe narządy bez zmian.
Zadecydowano o pozostawieniu suki na obserwacji z podejrzeniem przewlekłego zapalenia jelita i choroby wątroby. Zaprzestano podawania benazeprylu. Rozpoczęto antybiotykoterapię, podając metronidazol w dawce 12,5 mg/kg, oraz leczenie przeciwzapalne...