BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Neurologia
Malformacja Chiariego oraz jamistość rdzenia kręgowego u psów. Cz. II. Możliwości diagnostyczne oraz terapeutyczne
lek. wet. Adriana Czerwik1
dr n. wet. Marta Płonek2
dr hab. Marcin Wrzosek DECVN1
Jamistość rdzenia kręgowego (z ang. syringomyelia – SM), rozwijająca się wtórnie do malformacji Chiariego (CM), jest powszechnie występującym zaburzeniem obserwowanym u psów rasy cavalier king charles spaniel (CKCS). Charakteryzuje się tworzeniem jam wypełnionych płynem mózgowo-rdzeniowym (PMR) wewnątrz miąższu rdzenia kręgowego. Odkształcenie czaszki i połączenia czaszkowo-szyjnego powoduje zaburzenia w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego, co jest przyczyną powstawania jamistości w obrębie rdzenia kręgowego.
W celu rozpoznawania choroby na wczesnym etapie i zmniejszenia jej występowania zalecane jest wdrożenie rutynowego badania kontrolnego za pomocą rezonansu magnetycznego (MR) oraz weryfikacja programów hodowlanych. W pierwszej części artykułu (MW 11/2018) przedstawiliśmy etiopatogenezę, objawy oraz diagnostykę różnicową. W drugiej części opisujemy możliwości diagnostyczne i terapeutyczne tego zaburzenia, a także zalecenia dla hodowców psów rasy cavalier king charles spaniel.
Rozpoznawanie malformacji Chiariego, jamistości rdzenia kręgowego, wysiękowego zapalenia ucha środkowego
Do rozpoznania malformacji Chiariego oraz jamistości rdzenia kręgowego niezbędne jest badanie rezonansem magnetycznym. Jamistość rdzenia kręgowego jest skutkiem niedrożności wewnątrz przestrzeni podpajęczynówkowej. Celem obrazowania jest ustalenie jej przyczyny. Malformacja Chiariego jest złożonym zaburzeniem, a budowa połączenia czaszkowo-szyjnego może różnić się nawet w obrębie rasy. Spójną cechą jest przepełnienie tkanką mózgową tyłomózgowia, a czasami również przodomózgowia, ze zwężeniem lub niedrożnością kanału centralnego rdzenia kręgowego. Dół tylny czaszki jest niewielki i ma bardziej poziomo ukierunkowany namiot móżdżku. Rdzeń przedłużony często ma wygląd supła – tzw. medullary kink. Kość nadpotyliczna powoduje wgniecenie móżdżku, przez co traci on swój prawidłowy okrągły kształt. Obserwuje się poszerzenie całego układu komorowego wtórnie do zaburzeń w przepływie PMR (ryc. 1). Dochodzi do wpuklenia się doogonowego robaka móżdżku przez otwór wielki (przepuklina móżdżku) (1, 5).
Najczęstszą nieprawidłowością połączenia czaszki z kręgosłupem jest nakładanie się na siebie kości potylicznej z atlasem (z ang. atlanto-occipital overlaping). Charakteryzuje się ona zbliżeniem kręgu szczytowego do podstawy czaszki. Inne rzadziej ...
Ocena obrazów MR powinna obejmować określenie stopnia malformacji Chiariego i jamistości rdzenia kręgowego. Schemat według British Veterinary Association (BVA) przedstawia tab. I. Pre-syrinx, określana jako obrzęk rdzenia, może być przejściowym st...