Kardiologia
Przetrwały przewód tętniczy u świni – opis przypadku
dr n. wet. Robert Pasławski1
prof. dr hab. Urszula Pasławska1,2
lek. wet. Marcin Michałek2
dr n. wet. Adrian Janiszewski3
lek. wet. Michał Płóciennik2
lek. wet. Kacper Nowak2
prof. dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak2
Przetrwały przewód tętniczy jest jedną z najczęściej spotykanych wad wrodzonych serca u ludzi i psów (9). Znacznie rzadziej występuje u pozostałych gatunków zwierząt, a szczególnie u świń. Sporadyczne doniesienia w literaturze dotyczące świń nie wskazują na istnienie predyspozycji rasowej, ponieważ odnoszą się do świni domowej – mieszańca ras (8), świni miniaturowej gwinejskiej (12), świni miniaturowej yucatan (11) i świni miniaturowej getyńskiej (1). Nie wiemy w rzeczywistości, jak dużo prosiąt z przetrwałym przewodem tętniczym i w ogóle wad wrodzonych serca występuje u świń, ponieważ nie wykonuje się przyżyciowo badań epidemiologicznych w tym kierunku. Wady wrodzone serca u świń są odkrywane przypadkowo w badaniu sekcyjnym, a jeszcze rzadziej przyżyciowo.
Opis przypadku
Do celów doświadczalnych zakupiono świnię domową o masie 48 kg. Zwierzę było prawidłowo rozwinięte fizycznie i w niczym nie odbiegało od pozostałych świń przybyłych jednocześnie z nim do Kliniki. Osłuchiwanie serca u znieczulonego zwierzęcia ujawniło obecność cichego szmeru skurczowego po lewej stronie klatki piersiowej. Nie stwierdzono zmian jakości tętna. Błony śluzowe przedniej i tylnej części ciała miały taki sam odcień różu. Podczas badania kardiologicznego – echokardiograficznego – wykryto obecność przetrwałego przewodu tętniczego o średnicy 3 mm (ryc. 1).
Omówienie
W przeciwieństwie do medycyny człowieka i małych zwierząt (psów i kotów) bardzo mało uwagi poświęca się wadom wrodzonym serca u świń. Opublikowano wyniki tylko jednego badania dotyczącego tego problemu (8). Wcześniej i później pojawiały się prace ...