XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Gastroenterologia
Nawracające wgłobienie jelita u kota rasy maine coon – przypadek kliniczny
lek. wet. Irena Pruszyńska1
lek. wet. Michał Trzebiatowski2
lek. wet. Konrad Szymański2
Wgłobieniem jelita nazywamy stan, w którym następuje wsunięcie jednej części jelita (część wgłobiona) do światła drugiej jego części (część przyjmująca wgłobienie) (ryc. 1). U kotów rasy maine coon zaobserwowano większą podatność na wgłobienia jelitowe. W artykule przedstawiono przypadek kliniczny kota rasy maine coon z nawracającym wgłobieniem jelita czczego. Dokonano też przeglądu dostępnej literatury dotyczącej zagadnienia wgłobień jelita u kotów, ze szczególnym uwzględnieniem kotów rasy maine coon.
Opis przypadku
Kot – trzyletni kastrowany samiec rasy maine coon o masie 6 kg, wychodzący na zewnątrz – został przyprowadzony do przychodni weterynaryjnej z powodu wymiotów fontannowych częściowo strawioną treścią pokarmową, występujących co godzinę, a także posmutnienia oraz nieco zmniejszonego pobierania pokarmu i płynów. Zwierzę do tej pory nie wykazywało żadnych objawów chorobowych. Podczas badania brzuch był lekko napięty, niebolesny, palpacyjnie pozbawiony zmian. Temperatura ciała była w normie i wynosiła 38,7°C. Kot był regularnie odrobaczany, szczepiony przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym.
Z powodu braku możliwości wykonania na dyżurze badania ultrasonograficznego zastosowano leczenie objawowe. Podano olej parafinowy, amoksycylinę z kwasem klawulanowym, meloksykam, maropitant i omeprazol. Ze względu na brak poprawy zlecono badanie krwi (tab. I) i badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. To ostatnie uwidoczniło charakterystyczny na przekroju poprzecznym obraz wgłobienia – naprzemienne, koncentryczne ułożenie pierścieni hiper- i hipoechogenicznych, które obejmowały centralną część o kształcie litery C utworzoną z tłuszczu trzewnego (ryc. 2). W żadnym z badań nie stwierdzono zmian, które mogły być przyczyną wgłobienia. Nie wykryto także żadnej choroby pierwotnej.
Ręczne odprowadzenie wgłobienia przez powłoki brzuszne okazało się niemożliwe. Dokonano więc zabiegu z cięcia brzusznego pośrodkowego. Zlokalizowano miejsce wgłobienia jelita cienkiego, jednak ze względu na widoczną martwicę ściany jelita zrezygno...