XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stomatologia
Ekstrakcja kła mlecznego (604) u 8-tygodniowego kota – opis przypadku
lek. wet. Joanna Pakuła1
lek. wet. Michalina Piskier2
Złamania zębów u psów i kotów są powszechnym urazem, na który możemy trafić podczas badania stomatologicznego. Klasyfikujemy je na podstawie umiejscowienia złamania (koronowe, korzeniowe, koronowo-korzeniowe) oraz stopnia odsłonięcia miazgi zębowej (z ekspozycją miazgi i bez ekspozycji miazgi). W zależności od rodzaju złamania konsekwencje dla pacjenta mogą być różne, lecz z pewnością nigdy nie należy pozostawiać uszkodzonego zęba bez odpowiedniego zaopatrzenia.
Ta sama zasada dotyczy zębów mlecznych. Metodą leczenia złamań przebiegających z ekspozycją miazgi jest ich ekstrakcja. Odsłonięcie tej delikatnej struktury powoduje ostry ból, a także prowadzi do szybkiego wniknięcia drobnoustrojów i jej martwicy. Następnie zakażenie rozszerza się, obejmując wierzchołek korzenia, prowadząc do infekcji okołowierzchołkowej, osteomyelitis, a w końcu obejmuje zawiązek zęba stałego w tej okolicy, co może spowodować jego uszkodzenie. Dlatego tak istotna jest szybka interwencja polegająca na chirurgicznym usunięciu korony i korzenia uszkodzonego zęba mlecznego.
Objawy i historia pacjenta
Pacjentem był młody kot rasy europejski krótkowłosy, samiec o imieniu Bruno, zgłoszony do gabinetu na rutynową kontrolę stanu zdrowia. Jego wiek oceniono na 8-9 tygodni.
Badanie kliniczne
Pacjent bez problemu poddał się badaniu klinicznemu. W gabinecie był przytomny i uważny, prawidłowo reagował na bodźce. Powłoki brzuszne podczas badania palpacyjnego były miękkie, niebolesne, węzły chłonne dostępne do badania niepowiększone. Osłuchowo pola płucne nie wykazywały zmian, praca serca była miarowa, tony czyste. Masa ciała pacjenta wynosiła 500 gramów.
Badanie jamy ustnej bez znieczulenia wykazało złamanie korony zęba 604 z odsłonięciem miazgi. Właściciel nie zdecydował się na rutynowe badania krwi przed znieczuleniem, obejmujące morfologię i podstawowe parametry biochemiczne.
Badanie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym
Badanie zgłębnikiem w znieczuleniu potwierdziło obecność skomplikowanego złamania korony 604 – możliwe było wprowadzenie zgłębnika do kanału zęba (ryc. 1). Miazga nie była jeszcze objęta martwicą, o czym świadczyło jej różowe zabarwienie i krwawienie podczas badania. Liczba i morfologia zębów były odpowiednie w stosunku do wieku zwierzęcia.
Badanie radiologiczne
Do badania radiologicznego wykorzystano stomatologiczną lampę RTG oraz cyfrowy obraz na monitorze komputera (ryc. 2). Potwierdził on złamanie korony i połączenie miejsca złamania z komorą zęba (ryc. 3). Pozostałe zęby i struktury przyzębia nie wykazywały radiologicznych zmian.