XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Parazytologia
Czy zarażenia Dirofilaria immitis stanowią zagrożenie dla psów w Polsce?
prof. dr hab. Łukasz Adaszek1
lek. wet. Radosław Janecki1
lek. wet. Katarzyna Lachowicz1
dr n. wet. Oliwier Teodorowski2
prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk1
Zmiany klimatu przyczyniają się do zwiększenia geograficznego zasięgu występowania chorób przenoszonych przez stawonogi. Na świecie główną chorobą psów przenoszoną przez komary jest dirofilarioza. W artykule przedstawiono istotę sercowej postaci dirofilariozy oraz metody jej rozpoznawania, a także monitoring tej inwazji przeprowadzony przy użyciu szybkich testów diagnostycznych u psów na terenie wschodniej Polski.
Zmiany klimatyczne i ekologiczne, wraz ze wzrostem częstości podróżowania właścicieli ze zwierzętami, mogą mieć wpływ na sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych i inwazyjnych w Europie oraz pojawianie się nowych jednostek na terenach, które wcześniej nie były dla nich endemiczne. Zawleczenie nowych chorób w rejony dotychczas od nich wolne związane jest ponadto z napływem na te tereny zakażonych zwierząt, samych czynników chorobotwórczych bądź ich przenosicieli. Tego rodzaju poszerzenie obszarów endemicznych zostało stwierdzone w przypadku różnych chorób, takich jak dirofilarioza, babeszjoza i leiszmanioza. W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się kleszczom i ich roli jako przenosicieli chorób zakaźnych i inwazyjnych u psów, pomijając nieco problem innych ektopasożytów – komarów, i przenoszonych przez nie chorób.
Dotychczas na świecie opisano ponad 3500 gatunków komarów (Culicidae), które zgrupowano w trzech podrodzinach – Anophelinae, Culicinae i Toxorhynchinae (16). W Europie stwierdzono 101 gatunków tych ektopasożytów zaklasyfikowanych do ośmiu rodzajów. W Polsce występuje 47 gatunków komarów reprezentujących sześć rodzajów (Anopheles, Aedes, Culex, Culiseta, Coquillettidia, Ochlerotatus) (15).
W ostatnim czasie, w związku ze zmieniającym się klimatem i postępującą globalizacją, komary zmieniają swój zasięg występowania i preferencje siedliskowe. Wiele gatunków będących wektorami chorób groźnych dla ludzi i zwierząt zawlekanych jest na nasz obszar geograficzny z terenów tropikalnych i subtropikalnych. Lista chorób ludzi i zwierząt przenoszonych przez komary jest długa. W jednym z badań stwierdzono, że w Polsce inwazje pierwotniacze występują u 50% komarów, zakażenia grzybicze u 25%, zakażenia bakteryjne u 15%, zakażenia wirusowe u 10%, a inwazje nicieni u 10% (6).
Komary mogą przenosić choroby mechanicznie, na przykład na zanieczyszczonych częściach aparatu gębowego. Mogą też być wektorami biologicznymi, zakażonymi/zarażonymi danym zarazkiem przez dłuższy czas, stanowiącymi w wielu przypadkach nieodzowną część jego cyklu rozwojowego.