BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zagadka kliniczna
Nieoczywista przyczyna braku łaknienia i pragnienia u kota. Rozwiązanie zagadki
lek. wet. Marta Miszczak
behawiorysta DipCABT (COAPE), Studium Kot (UW), doktorantka
W poprzednim numerze „Magazynu Weterynaryjnego” pytaliśmy, w jakim kierunku należy poprowadzić postępowanie behawioralne u 9-letniej kotki, która odmawiała przyjmowania pokarmów i wody oraz zaprzestała pielęgnacji okrywy włosowej. Oto rozwiązanie zagadki wraz z komentarzem.
Prawidłowa odpowiedź to
d) potrzebne jest przeprowadzenie pełnego wywiadu behawioralnego i na jego podstawie ukierunkowanie dalszego postępowania terapeutycznego.
Na podstawie danych z wywiadu wiemy, że w środowisku 9-letniej kotki zaszła znacząca zmiana, a mianowicie pojawienie się dziecka. Dla kotów, ceniących sobie stałość, zmienność otoczenia to zazwyczaj czynnik wyjątkowo stresogenny. Nie należy jednak zakładać, że zachowanie kotki oraz chudnięcie związane są wyłącznie z obecnością nowych bodźców pochodzących od nowego członka rodziny, i od razu wprowadzać leki psychotropowe. Nie powinno się też oczywiście karmić ani poić na siłę przed przeprowadzeniem wywiadu behawioralnego. Wymuszenie czegokolwiek na kocie zwiększy jego stres, frustrację i reakcje obronne. Dodatkowo, jeśli czynności te będzie musiał przeprowadzać właściciel (a nie lekarz, na przykład u zwierzęcia hospitalizowanego), nastąpi pogorszenie relacji między kotem a właścicielem, spadek zaufania i wzrost napięcia emocjonalnego u obojga.