BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Czy należy zmodyfikować niektóre wymagania żywieniowe dla psów rosnących?
dr inż. Karolina Hołda, specjalistka żywienia psów i kotów1
dr hab. Robert Głogowski2
Ustalenie ogólnych zaleceń żywieniowych dla psów intensywnie rosnących jest utrudnione ze względu na znaczące różnice w tempie wzrostu i docelowej masie ciała między osobnikami tego gatunku. Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia, fosforu oraz energii w diecie mogą prowadzić do zaburzeń układu kostnego u psów rosnących.
Obecne rekomendacje dotyczące zapotrzebowania na Ca i P, oparte na danych eksperymentalnych u psów ras olbrzymich (NRC, 2006), wydają się zawyżone, szczególnie dla szczeniąt ras małych. Podobnie jest w przypadku kalkulacji zapotrzebowania na energię metaboliczną, która według aktualnych norm żywieniowych jest przeszacowana. Niezbędnymi narzędziami w pracy lekarza weterynarii/specjalisty układającego i nadzorującego plan żywieniowy jest stosowanie krzywych tempa wzrostu wraz z oceną kondycji ciała (BCS – ang. body condition score), które pozwolą szybko wykryć ewentualny problem zdrowotny lub błąd dietetyczny u szczeniąt.
Szacowanie zapotrzebowania na wapń i fosfor
Zaspokojenie zapotrzebowania na wapń i fosfor jest u psów rosnących absolutnie fundamentalne dla właściwego przebiegu rozwoju somatycznego. Co więcej, jelitowe wchłanianie wapnia nie jest proporcjonalne do jego podaży w diecie.
Wykazano, że niedobory fosforu w okresie wzrostu prowadzą do zaburzeń wzrostu i powikłań w rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego psów. Bezwzględnie należy pamiętać o różnicach w zapotrzebowaniu na wapń i fosfor u różnych ras psów, wynikających z docelowej masy ciała oraz niejednolitego tempa wzrostu. Wymienione dwa czynniki powodują znaczące utrudnienie w sformułowaniu „ogólnych” zaleceń żywieniowych dla tego gatunku.
W ocenie zapotrzebowania pokarmowego na Ca i P u psów rosnących powszechnie akceptowane jest stosowanie się do zaleceń opublikowanych w 2006 roku przez NRC (National Research Council) (6). Przy opracowaniu wyżej wspomnianych norm wykorzystano wyniki testów żywieniowych opartych na zróżnicowanych zawartościach składników pokarmowych w dawce. W przypadku zapotrzebowania na wapń i fosfor dane źródłowe pochodziły z obserwacji przeprowadzonych na psach ras dużych, a wartości zaproponowane w normach NRC dla ras średnich i małych były wynikiem prognozowania (ekstrapolacji) (1).
Natomiast w czynnikowej (ang. factorial) metodzie szacowania zapotrzebowania na składnik odżywczy można na podstawie oczekiwanej dostępności ocenianego składnika (zawartości składników odżywczych w źródle, które opiekun planuje zastosować – karmie...
Böswald i wsp. (2019) (1) dokonali porównania, uzyskując zgodność wyliczonych obiema metodami wartości zapotrzebowania na wapń jedynie dla 13-tygodniowych szczeniąt o docelowej masie ciała 60 kg (94,2%). Jednak dla rosnących psów mniejszych ras i ...