XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Rak śledziony u psa – opis przypadku
dr n. wet. Małgorzata Kandefer-Gola1
lek. wet. Wojciech Synyszyn2
Przypadek dotyczy 11-letniej kastrowanej suki mieszańca, u której nie rozpoznano wcześniej choroby nowotworowej. W badaniu USG jamy brzusznej wykazano splenomegalię oraz postawiono podejrzenie zmiany nowotworowej. Zdecydowano o splenektomii. W badaniu histopatologicznym śledziony stwierdzono raka.
Nowotwory śledziony są dość często rozpoznawane u psów. Wśród pierwotnych złośliwych guzów wymienia się przede wszystkim naczyniakomięsaki, chłoniaki oraz włókniakomięsaki (1). Ze względu na budowę histologiczną narządu rozwój pierwotnych nowotworów pochodzenia nabłonkowego nie jest możliwy. Tego typu zmiany najczęściej mają charakter przerzutowy. U suk obserwuje się m.in. przerzut raka gruczołu sutkowego do śledziony, a u samców – przerzut raka gruczołu krokowego. Możliwe są też przerzuty z innych narządów, w tym z wątroby (2-4).
Ze względu na brak swoistych objawów klinicznych rozpoznanie guzów śledziony może być wyzwaniem. Często z powodu późno postawionej diagnozy mogą osiągać duże rozmiary, przez co może dojść do ich pęknięcia i nagłej śmierci zwierzęcia wskutek skrwawienia i wstrząsu hipowolemicznego. Wśród objawów klinicznych wymienia się powiększenie obrysu powłok brzusznych, osłabienie, posmutnienie, utratę apetytu i niechęć do poruszania się (5). Diagnozę stawia się głównie na podstawie badania morfologicznego krwi i USG jamy brzusznej. Często zaleca się również wykonanie badania kardiologicznego lub RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia przerzutów (5, 6).
W przypadku najczęściej występującego guza – naczyniakomięsaka – w badaniu morfologicznym często obserwuje się niedokrwistość regeneratywną, małopłytkowość, rzadziej neutrofilię (5). W rozmazie krwi można stwierdzić ciałka Howell-Jolly’ego, poikilocytozę, akantocytozę i schistocytozę (7). W badaniu USG, w zależności od typu nowotworu, można obserwować splenomegalię i ogniskowe zmiany echogeniczności narządu, które często są słabo zdefiniowane – mogą być aechogeniczne lub hipoechogeniczne. W przypadku przerzutów zmiany mogą być ogniskowe albo wieloogniskowe, o różnej echogeniczności (8).
Dodatkowo można również wykonać badanie cytologiczne. W przypadku nowotworów śledziony nie zawsze jest ono zalecane. Skuteczność badania zależy od kilku czynników, m.in. od doświadczenia osoby wykonującej badanie USG oraz biopsję. Poza tym uzyskan...