XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Pierwotne nowotwory płuc u kotów – rozpoznanie i rokowanie
prof. dr hab. Rafał Sapierzyński
Nowotwory płuc u kotów są często rozpoznawane w medycynie weterynaryjnej, zdecydowana większość z nich jednak to ogniska przerzutowe. Nowotwory pierwotne nie są powszechne u tego gatunku. Biopsja cienkoigłowa jest dobrą metodą przedoperacyjnego rozpoznawania zmian, ale ze względu na duże znaczenie rokownicze stopnia histologicznej złośliwości dla postępowania z pacjentem kluczowe jest badanie histopatologiczne guza usuniętego w trakcie zabiegu chirurgicznego. Artykuł prezentuje informacje na temat rozpoznawania i rokowania w przypadku pierwotnych nowotworów płuc u kotów oraz przedstawia opis przypadku pacjenta z takim nowotworem.
Wprowadzenie
Podobnie jak ma to miejsce u psów, zmiany guzowate w płucach zdarzają się u kotów stosunkowo często. Zazwyczaj są to jednak ogniska przerzutowe z innych lokalizacji, szczególnie u kotek z rakiem gruczołu mlekowego. Natomiast guzy pierwotne płuc rozpoznaje się stosunkowo rzadko (1). Najpowszechniejsze typy histologiczne pierwotnych nowotworów płuc u kotów to raki/gruczolakoraki, bywają jednak rozpoznawane także gruczolaki i złośliwe guzy mezenchymalne (w tym chłoniaki, naczyniakomięsaki, mięsaki histiocytarne) (1-5).
Podstawą rozpoznania guza płuc są badania obrazowe, w tym powszechnie dostępne badanie RTG oraz wcale już nie tak trudno dostępne badanie tomografem komputerowym. Nie każdy guz wykryty w badaniach obrazowych musi mieć charakter nowotworowy. Zdarzają się także ropnie, ziarniniaki zapalne, skręty płata płuc czy obszary konsolidacji płata w przebiegu zapalenia (5). W wielu przypadkach odróżnienie przerzutów do płuc od guzów pierwotnych nie jest trudne (rozsiany charakter i informacja z wywiadu o chorobie nowotworowej), chociaż mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy sprawa nie jest tak oczywista. Rozwikłanie tej zagadki jest kluczowe dla zaplanowania właściwego postępowania terapeutycznego oraz ustalenia rokowania dla pacjenta.
Opis przypadku
Do lecznicy doprowadzono kota rasy maine coon, samca w wieku 12 lat. Powodem były pogorszenie samopoczucia i utrata głosu. Na podstawie badania klinicznego rozpoznano zapalenie gardła, migdałków i tchawicy. Wprowadzono leczenie przeciwzapalne oraz antybiotykoterapię. Dodatkowo wykonano badanie RTG w dwóch projekcjach (ryc. 1) i wykryto twór guzowaty o wymiarach 22 × 21 mm w brzuszno-doogonowych polach płucnych po stronie lewej (pomiędzy koniuszkiem serca i ścianą klatki piersiowej). Przyjęto, że jest to odkrycie przypadkowe – kot nie wykazywał objawów choroby płuc. Dla oceny dynamiki wzrostu zmiany w płucach po miesiącu wykonano ponowne badanie RTG, w którym stwierdzono minimalny wzrost zmiany (o ile nie był to błąd pomiaru – wymiary 23 × 21 mm) (ryc. 2a).