XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Anestezjologia
Znieczulenie wziewne przyczyną ujawnienia się anaplazmozy u psów – przypadki kliniczne z Teneryfy
lek. wet. Aleksandra Wiatrowska
Znieczulenie ogólne może przyczynić się do ujawnienia subklinicznych chorób. Wykonywanie badań krwi tuż przed zabiegiem ma na celu wykluczenie chorób układowych, które mogłyby wpłynąć na przebieg znieczulenia i na pojawienie się związanych z nim powikłań. Anaplazmoza należy do chorób bakteryjnych i powoduje małopłytkowość. Podejrzenie choroby stawiane jest na podstawie badań hematologicznych, w tym rozmazów krwi, natomiast ostateczne rozpoznanie oparte jest na wynikach badań molekularnych oraz serologicznych. W leczeniu anaplazmozy stosowane są doksycyklina i imidokarb.
Etiopatogeneza anaplazmozy
Anaplazmoza granulocytarna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie Gram-ujemne Anaplasma phagocytophilum, zaliczane do rodziny Anaplasmataceae. Jej przenosicielem są kleszcze Ixodes spp. (4). Anaplasma phagocytophilum to niewielka bakteria o pleomorficznym kształcie, która wykazuje wysoki tropizm do granulocytów. Po dostaniu się do ich wnętrza na drodze endocytozy namnaża się, a po podziale tworzy morule obserwowane głównie w neutrofilach, rzadziej w eozynofilach (9). W wyniku lizy granulocytu dochodzi do uwolnienia bakterii i rozprzestrzenienia się jej po całym organizmie drogą naczyń krwionośnych i chłonnych. Prowadzi to do rozwoju zmian w wielu narządach (śledziona, wątroba), uszkodzenia szpiku i pancytopenii – zwłaszcza trombocytopenii (4). Mechanizm powodujący trombocytopenię nie jest do końca poznany. Przyjmuje się, że jego powodem może być immunologiczne niszczenie płytek krwi, zwiększona ich fagocytoza przez makrofagi, hipoplazja szpiku oraz nasilony rozpad płytek krwi w śledzionie. Niekiedy w powstawanie trombocytopenii zaangażowane są jednocześnie wszystkie wymienione mechanizmy (1).
Objawy kliniczne anaplazmozy
Anaplazmoza u psów przebiega od zakażenia subklinicznego do ostrej choroby gorączkowej, której towarzyszy osowiałość, utrata apetytu, osłabienie, wysoka gorączka, objawy żołądkowo-jelitowe oraz zauważalne dla właścicieli: sztywność kończyn, niechęć do poruszania się, kulawizna i lizanie kończyn (2). Objawy te są związane z odkładaniem się kompleksów immunologicznych, co prowadzi do zapalenia wielostawowego (poliarthritis) (14). Rzadziej obserwowany jest niezbyt nasilony delikatny, suchy kaszel, związany z obecnością nacieków neutrofilowych (wraz z morulami) występujących w pęcherzykach płucnych i w tkance śródmiąższowej płuc. Powyższe zmiany można wykryć badaniem popłuczyn z drzewa oskrzelowego.
Rzadko obserwowane jest zapalenie błony naczyniowej oka (uveitis) (ryc. 1, 2). Jest skutkiem bezpośredniego uszkodzenia tkanki naczyniówki przez bakterie lub konsekwencją odkładania się kompleksów antygen–przeciwciało. Ból okolicy szyjnej i zapale...