XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Włókniakogruczolak gruczołu sutkowego u kotki – opis przypadku
dr n. wet. Justyna Buczkowska
Włókniakogruczolak gruczołu sutkowego u kotów jest niezłośliwą proliferacją nabłonka przewodowego i komórek zrębu. Taki rozrost listwy mlecznej jest zazwyczaj notowany u młodych kotek.
Wstęp
MFH (mammary fibroadenomatous hyperplasia) – fibroadenoma (włókniakogruczolak), czyli rozrost gruczołu sutkowego u kotów – jako pierwszy opisał Allen w 1973 roku. Choroba ta polega na szybkiej (w ciągu 2-5 tygodni), łagodnej proliferacji nabłonka przewodowego oraz komórek zrębu. Za przyczynę powstania tego zaburzenia uważa się nadmierną reakcję na naturalny progesteron lub jego syntetyczne analogi (1, 4, 6, 12, 15). Opisywane są również przypadki włókniakogruczolaka u zwierząt wysterylizowanych (6). Rozrost gruczołu sutkowego może dotyczyć całego obszaru listwy mlecznej lub tylko jej fragmentu (ryc. 1 i 2). Nie powoduje zajęcia okolicznych węzłów chłonnych, a procesowi temu nie towarzyszy wydzielanie mleka (1, 6, 15, 18). Ponadto Ozenc i Bozkurt (2014) opisali przypadek nietypowej fibroadenomy obejmującej jedynie brodawki sutkowe u kotki rasy sfinks. Hiperplazja może doprowadzić do martwicy, owrzodzeń i zakażeń zmienionego obszaru z powodu długotrwałego powiększenia lub urazu w stanach przewlekłych (12, 15) (ryc. 3a, b). Ponadto mogą wystąpić takie objawy jak bolesność gruczołu, częstoskurcz, osowiałość i wychudzenie (6).
Przypadek kliniczny
Ośmiomiesięczna kotka europejska trafiła do ambulatorium Katedry Rozrodu z powodu powiększenia gruczołu sutkowego trwającego od około siedmiu dni. Kondycja oraz masa ciała pacjentki nie odbiegały od normy. Była ona kotką domową, mieszkała razem z kastrowanym kocurem. Otrzymywała karmę komercyjną, była odrobaczana i zaszczepiona. Z wywiadu wynikało, że nie przyjmowała żadnych leków, w tym glikokortykosteroidów czy progestagenów. Kotka nie wykazywała innych objawów klinicznych ani zaburzeń behawioralnych.
Podczas badania klinicznego stwierdzono powiększenie pierwszej pary pakietów gruczołu sutkowego do około 5 cm średnicy oraz ostatniej pary do około 3 cm. Powiększone pakiety nie były bolesne, a skóra nie była zaczerwieniona. Funkcje życiowe kotki nie odbiegały od normy.
Wykonano badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem narządu rozrodczego. Macica i jajniki nie wykazywały zmian. Nie uwidoczniono też zmian w pozostałych narządach jamy brzusznej poza nerkami. Obie nerki (o wymiarach: p...
Ze względu na zmiany w nerkach o nieznanej przyczynie nie zdecydowano się na leczenie włókniakogruczolaka poprzez owariohisterektomię, lecz zalecono leczenie farmakologiczne.