BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Onkologia
Insulinoma u psa – opis przypadku
lek. wet. Karol Baranowski1,2
dr n. wet. Izabela Janus3
Wyspiaki trzustki to rzadkie guzy neuroendokrynne, najczęściej niezłośliwe. Ich często występującym typem jest insulinoma, a jej przypadki opisywane były wspólnie z innymi guzami hormonalnie czynnymi (5). Istotą tej jednostki chorobowej jest hiperinsulinemia prowadząca do pogłębiającej się hipoglikemii, która w skrajnych przypadkach może zagrażać życiu pacjenta. Przebieg choroby jest charakterystyczny i podobny u różnych gatunków zwierząt (2-7).
Głównym zespołem objawów jest neuroglikopatia związana z niedostatecznym dostarczaniem glukozy do komórek. Komórki układu nerwowego są na to szczególnie wrażliwe ze względu na brak możliwości jej magazynowania.
Dla tej jednostki chorobowej charakterystyczne jest występowanie tzw. triady Whipple’a:
- objawy neurologiczne w okresie międzyposiłkowym (głodzenie)
- spadek stężenia glukozy we krwi
- ustąpienie objawów po podaniu węglowodanów (8).
W przebiegu choroby mamy do czynienia z niezbornością, drgawkami z zachowaniem lub utratą świadomości, agresją i oszołomieniem prowadzącym nawet do upośledzenia funkcji poznawczych, a w skrajnych przypadkach do śpiączki i śmierci (1, 8).
Istotne jest określenie położenia insulinomy za pomocą metod obrazowych, pozwalające zaplanować zabieg chirurgiczny, który nadal jest złotym standardem w leczeniu (7, 8). Po zabiegu wymagana jest hospitalizacja w celu stabilizacji pacjenta, jeżeli jednak zachowane są trzustkowe przewody wyprowadzające, nie powinno być powikłań, a rokowanie jest bardzo dobre (7).
Opis przypadku
Dziesięcioletni niekastrowany samiec rasy west highland white terrier o masie 11,5 kg został przyjęty w gabinecie po raz pierwszy z powodu autoamputacji członu dalszego drugiego palca lewej kończyny piersiowej (ryc. 1). Miesiąc później stawił się ...