BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Dlaczego koty tyją i jak temu zaradzić?
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Utrzymanie prawidłowej sylwetki jest jednym z głównych wyzwań w opiece nad kotami. Niestety coraz więcej zwierząt ma zbyt dużą masę ciała. Otyłość stała się podstawowym problemem zdrowotnym nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt towarzyszących. Nadmierna masa ciała ma zły wpływ na stan zdrowia i jakość życia. Z tego względu trzeba kłaść jeszcze większy nacisk na rozpowszechnianie wiedzy na temat przyczyn nadwagi i otyłości u kotów oraz metod zapobiegania temu problemowi.
Rozpoznanie otyłości wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko masy ciała, ale także kondycji. Ocenia się ją w kilkupunktowej skali BCS (Body Condition Score). BCS wynoszące do trzech punktów w skali 9-punktowej świadczy o niedowadze. Koty o prawidłowej sylwetce otrzymują 4-5 punktów, a koty z nadwagą i otyłością mają BCS wynoszące 6-9 punktów (21). Cztery punkty w skali 5-punktowej odpowiadają nadwadze, a pięć punktów jest równoznaczne z otyłością (11).
Szacuje się, że częstość występowania nadwagi i otyłości u kotów może w niektórych krajach dochodzić do 40% (8). Wśród kotów trzymanych w domu nadmierna masa ciała jest częstszym problemem niż niedowaga. Można przytoczyć badania przeprowadzone w Australii. Stwierdzono, że prawie 16% kotów ma zbyt wysokie BCS, niedowagę wykryto zaś u mniej więcej 5% kotów (25).
Niebagatelne znaczenie w rozwoju nadwagi i otyłości u kotów mają czynniki żywieniowe. Żywienie do woli i zaniechanie odmierzania ilości podawanej karmy stanowią jedne z głównych żywieniowych czynników ryzyka. Sporo osób podaje swoim zwierzętom różne przekąski i smakołyki. W jednych badaniach takie postępowanie umieszczono na trzecim miejscu wśród czynników wpływających na kondycję kotów (22).
Niektóre zwierzęta są przyzwyczajone do proszenia o jedzenie. Takie zachowanie stanowi czynnik ryzyka nadwagi i otyłości u kotów. Narażone są też koty, które jedzą w sposób łapczywy. Badania wskazują, że żywienie oparte na suchej karmie również jest czynnikiem ryzyka nadwagi i otyłości u tego gatunku (17, 24). Stosowanie różnych rodzajów karm (suche, mokre, surowe mięso, przekąski i smakołyki) utrudnia odmierzanie prawidłowych ilości pokarmu, co stwarza ryzyko zbyt dużej podaży energii (13).
Masa i skład ciała w dużym stopniu zależą od składu dawki pokarmowej. Przyczyną przybierania na wadze przez dojrzałe koty może być wysoka zawartość tłuszczu w diecie. Takiego efektu nie odnotowano natomiast w przypadku zastosowania karmy bogatej w...
Badania na dorosłych kastrowanych kotach wykazały, że zwiększenie częstości karmienia i zawartości wody w pokarmie, bez zmiany proporcji składników odżywczych i podaży energii, przyczynia się do zwiększenia aktywności fizycznej. Może to być pomocn...