XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Powrót do korzeni – okiem specjalisty
Nietrzymanie moczu u kotów na podstawie opisu przypadku
Zespół Ekspertów Weterynaryjnych:
dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys1
prof. dr hab. Roman Lechowski2
dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker3
lek. wet. Magdalena Kraińska4
dr hab. Magdalena Garncarz5
prof. dr hab. Wojciech Niżański6
dr hab. Jarosław Popiel, prof. uczelni7
dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz8
lek. wet. Olga Koczur9
dr n. wet. Agnieszka Cekiera7
Problemy urologiczne są bardzo często przyczyną wizyt kocich pacjentów w gabinetach weterynaryjnych. Do najczęstszych objawów zgłaszanych przez opiekunów zwierząt należą: oddawanie moczu poza kuwetą, częstomocz, bolesne oddawanie moczu oraz krwiomocz. Z uwagi na budowę anatomiczną układu moczowego – długą i wąską cewkę moczową – typowe nietrzymanie moczu jest rzadziej obserwowane.
Nietrzymanie moczu jest objawem chorobowym polegającym na mimowolnym wycieku moczu bez świadomości zwierzęcia. Objawami wskazującymi na nietrzymanie moczu są: trwały albo okresowy bierny wypływ moczu, na przykład wyciek podczas leżenia zwierzęcia bądź jego wykapywanie (kropelkowanie) w czasie chodzenia, mokre włosy lub zapalenie skóry wokół sromu albo napletka.
Opis przypadku
Do naszej przychodni trafiła na konsultację 7-miesięczna kotka Kiwi rasy maine coon, której opiekunów niepokoiły objawy nietrzymania moczu. Pacjentka jak na swój wiek miała dość długą historię leczenia. Pierwsze niepokojące objawy pojawiły się w niedługim czasie po tym, jak kotka trafiła do nowego domu. Kot zostawiał mokre plamy w miejscu, gdzie przebywał dłuższą chwilę, okolica ud i sromu była wilgotna. W pierwszym etapie rozpoczęto terapię behawioralną oraz zastosowano meloksykam. Następnie lekarz prowadzący wykonał badania laboratoryjne krwi i moczu oraz badanie ultrasonograficzne. Badania krwi nie wykazywały żadnych odstępstw od zakresów fizjologicznych, natomiast wynik badania moczu wskazywał na zakażenie układu moczowego.
Po kilkakrotnej terapii antybiotykowej objawy nietrzymania moczu po leczeniu okresowo się wycofywały lub zmniejszały, ale nie ustępowały całkowicie. Do terapii wprowadzono fenylopropanolaminę, która również wpłynęła na złagodzenie objawów nietrzym...