BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Powrót do korzeni – okiem specjalisty
Zespół nerczycowy u psa – opis przypadku
Zespół Ekspertów Weterynaryjnych:
lek. wet. Magdalena Kraińska1
dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker2
dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys3
prof. dr hab. Roman Lechowski4
dr hab. Magdalena Garncarz5
prof. dr hab. Wojciech Niżański6
dr hab. Jarosław Popiel, prof. uczelni7
dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz8
lek. wet. Olga Koczur9
dr n. wet. Agnieszka Cekiera7
Zespół nerczycowy (nephrotic syndrome) to zespół objawów charakteryzujący się znacznym białkomoczem, hipoalbuminemią, hiperlipidemią oraz w niektórych przypadkach obecnością obrzęków ciała. Wykazano, że u psów z zespołem nerczycowym w porównaniu z psami, u których występuje wyłącznie hipoproteinemia, ryzyko rozwoju schyłkowej niewydolności nerek i śmierci jest wyższe. Poniższy przypadek kliniczny stanowi opis postępowania z pacjentem z zespołem nerczycowym z codziennej praktyki lekarskiej.
Opis przypadku
Kastrowana samica rasy buldog angielski w wieku 11 lat od dwóch lat była leczona z powodu białkomoczu pochodzenia kanalikowo-kłębuszkowego (tab. I). U psa nawracały objawy nasilenia białkomoczu. W chwilach zaostrzenia białkomoczu obserwowano osłabienie, brak apetytu, wzmożone pragnienie i nasiloną diurezę. Z wywiadu wiadomo było, że pacjent otrzymuje dietę typu renal o obniżonej ilości białka, fosforu i sodu oraz przyjmuje leki na nadciśnienie (mierzone metodą dopplerowską) – telmisartan w dawce 1 mg/kg m.c., amlodypinę w dawce 0,25 mg/kg m.c., a także wiązacze fosforanów – węglan wapnia, i probiotyki. W przeszłości u pacjenta stwierdzano nawracające zakażenia dróg moczowych, które były leczone antybiotykiem celowanym na podstawie badania bakteriologicznego moczu pobranego przez cystocentezę. Dodatkowo u psa podejrzewano alergię środowiskową, w następstwie której okresowo dochodziło do ropnego zapalenia skóry.
Ze względu na podwyższone parametry nerkowe – kreatynina 2,37 mg/dl (norma 0,8-1,7 mg/dl), mocznik 125,0 mg/dl (norma 15-50 mg/dl) – oraz niepoprawiający się stan ogólny odesłano pacjenta na konsultację nefrologiczną. W dniu konsultacji pacjent wykazywał wzmożone pragnienie, wzmożone oddawanie moczu, brak apetytu, wymioty, posmutnienie, ogólne złe samopoczucie, obrzęki w okolicy kończyn miednicznych, lekko powiększony obrys jamy brzusznej. Temperatura ciała wynosiła 38,5°C, BCS (indeks masy ciała) – 5/9, tętno i oddechy pozostawały w granicach normy. Wykonano pomiar ciśnienia krwi metodą dopplerowską, który wykazał 162 mmHg, co oznacza nieznacznie podwyższone ciśnienie krwi (tab. II).