XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Kardiologia
Dwuujściowy prawy przedsionek u kota – opis przypadku
lek. wet. Maciej Głębicki
Dwuujściowy prawy przedsionek (double outlet right atrium) to bardzo rzadka złożona wada wrodzona, opisywana w nielicznych dostępnych publikacjach u kotów i u ludzi. Charakteryzuje się stanem, w którym jama prawego przedsionka połączona jest zarówno z prawą, jak i lewą komorą w wyniku braku współosiowości przegrody międzyprzedsionkowej i przegrody międzykomorowej. Oznacza to, że obie te struktury nie są ułożone wzdłuż jednej wspólnej osi.
Wyróżnia się dwa typy dwuujściowego prawego przedsionka. Każdy z nich ma dwa podtypy. Pierwszy typ określany jest jako dwuujściowy prawy przedsionek z niewspółosiową przegrodą międzyprzedsionkową. Spowodowany jest przemieszczeniem tylnej części przegrody międzyprzedsionkowej ku tylnej ścianie lewego przedsionka i tylnej krawędzi pierścienia mitralnego. W tym wariancie wyróżniamy dwa podtypy charakteryzujące się wspólną zastawką przedsionkowo-komorową i ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej typu pierwotnego (ostium primum) lub pojedynczą zastawką przedsionkowo-komorową z kanałem przedsionkowo-komorowym.
Dwuujściowy prawy przedsionek typu drugiego charakteryzuje się niewspółosiowością przegrody międzykomorowej i przemieszczeniem jej przedniej części na stronę prawą, co skutkuje jej niedopasowaniem względem osi przegrody międzyprzedsionkowej. W tym wariancie wyróżnia się również dwa podtypy w zależności od stopnia przemieszczenia przegrody międzykomorowej na stronę prawą. W podtypie pierwszym objętość prawej komory jest odpowiednia, a w podtypie drugim nieadekwatna.