BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Urologia
Choroby urologiczne kotów – okiem praktyka
dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz1
Klaudia Maniszewska2
Choroby urologiczne częściej występują u kotów niż u psów. Mogą zachorować koty obu płci, w każdym wieku. Choroby pęcherza moczowego dotykają w szczególności koty wrażliwe, przywiązane do opiekuna, a także nerwowe, żyjące wraz z innymi osobnikami, najczęściej tego samego gatunku. Udowodniono również korelację pomiędzy otyłością a zapadalnością kotów na choroby układu moczowego.
Choroba dolnych dróg moczowych u kotów
Zaburzenia dolnych dróg moczowych kotów, którym towarzyszą: bolesne oddawanie moczu (stranguria), częstomocz, krwiomocz (hematuria) i oddawanie moczu w niewłaściwych miejscach (periuria), określa się zbiorczo jako zespół urologiczny kotów (FLUTD – feline lower urinary tract disease). Według danych literaturowych 55,0-69,0% kotów z zespołem urologicznym cierpi na idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego (FIC – feline idiopatic cystitis), natomiast kamica moczowa występuje u 12,0-22,0% kotów dotkniętych tą chorobą. Bakteryjne zakażenie dróg moczowych (UTI – urinary tract infection) jest przyczyną 1,5-20,0% przypadków zespołu urologicznego u kotów. Nowotwór ściany pęcherza moczowego wykrywa się w 0,3-3,6%, a zaburzenia neurologiczne występują w 0,2-3,0% przypadków (1). Kaliciwirus kotów lub herpeswirus bywały izolowane z moczu oraz tkanek kotów z zespołem urologicznym i według niektórych autorów powinny być brane pod uwagę w etiopatogenezie tego zespołu (10).
Zespół urologiczny może się nasilić w wyniku niedrożności cewki moczowej u samców, co obserwuje się u 15,0-57,1% kocurów z FIC i 20,0-66,7% kocurów z kamicą moczową. Na podstawie badań wykonanych na 101 kotach obu płci w jednej z klinik w Monachium w Niemczech stwierdzono, że nawracające epizody zespołu urologicznego kotów występują u > 50,0% tych zwierząt niezależnie od przyczyny. Ponad połowa kotów z nawracającymi epizodami cierpi na co najmniej dwa nawroty. Przy każdym nawrocie należy przeprowadzić dokładne badanie, ponieważ nie można zakładać, że przyczyna zespołu urologicznego kotów jest taka sama w różnych epizodach. U kotów z kamicą moczową obiecujące było zastosowanie więcej niż jednego środka profilaktycznego. Szczególnie modyfikacje zwiększające pobór wody przyczyniły się do zapobiegania nawrotom epizodów u kotów z kamicą moczową. Pomimo wysokiego wskaźnika nawrotów, śmiertelność z powodu zespołu urologicznego jest uważana za niższą niż wcześniej notowano, a niedrożność cewki moczowej jest najczęstszą przyczyną eutanazji lub śmierci (1).