BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Dermatologiczny miks chorobowy u psa – opis przypadku
dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker1
lek. wet. Paweł Kalinowski2
W artykule opisano złożony przypadek dermatologiczny trzyletniego psa rasy american staffordshire terrier, u którego rozpoznano zapalenie naczyń z postępującą martwicą zatorowo-zakrzepową małżowin usznych, atopowe zapalenie skóry oraz dysplazję mieszków włosowych z rozrzedzeniem koloru. Przedstawiono postępowanie diagnostyczne „krok po kroku”. Omówiono patogenezę powyższych chorób, objawy kliniczne oraz zalecone leczenie.
Opis zwierzęcia i wywiad
Na konsultację dermatologiczną przyprowadzono psa, niekastrowanego samca rasy american staffordshire terrier w wieku trzech lat, o masie ciała 30 kg. Pies chorował od ukończenia 11. miesiąca życia z objawami świądu, rumienia okolicy twarzowej, zapalenia opuszek kończyn (pododermatitis) oraz nawracającego zapalenia zewnętrznych przewodów słuchowych (otitis externa). Dodatkowo występowały silne przerzedzenie włosów na głowie, tułowiu, grzbiecie i udach oraz krwawiące owrzodzenia na brzegach małżowin usznych. Głównym powodem konsultacji był silny świąd całego ciała, silne potrząsanie głową oraz krwawienie z małżowin usznych. Opiekunkę zaniepokoiła krew na ścianach w mieszkaniu.
Pies był wcześniej leczony objawowo z zastosowaniem glikokortykosteroidów iniekcyjnych (metyloprednizolon depot), po których obserwowano krótkotrwałe ustępowanie objawów klinicznych. Opiekunka nie była w stanie przedstawić dokładnej dokumentacji leczenia psa. Dostarczyła jedynie wyniki alergicznych testów serologicznych (testy przesiewowe), w których wykazano nadwrażliwość na roztocze i pleśnie. Nie wykonano alergicznych badań szczegółowych. Profilaktyka w kierunku pcheł i kleszczy z zastosowaniem izoksazolin (sarolaner) była przeprowadzana nieregularnie (w sezonie letnim). Od ukończenia 18. miesiąca życia pies był żywiony komercyjną dietą suchą z jagnięciną. Dieta eliminacyjna zalecona uprzednio przez lekarza weterynarii w celu potwierdzenia/wykluczenia alergii pokarmowej nie spowodowała ustąpienia objawów dermatologicznych.
Badanie kliniczne
W badaniu klinicznym stwierdzono rumień skóry okolicy twarzowej i dookoła oczu oraz przestrzeni międzypalcowych. Zaobserwowano również zwężenie zewnętrznych przewodów słuchowych oraz obecność dużej ilości brązowej wydzieliny. Na głowie obecne były zmiany poświądowe w postaci przeczosów i strupów.
Na brzegach obydwu małżowin usznych stwierdzono nadmierne łuszczenie naskórka oraz obecność okrągłych nadżerek i wrzodów. Występowały też przeczosy i strupy oraz silne krwawienie. Świąd całego ciała był bardzo nasilony (Visual Analogue Scale, VAS, 8/10). W ogólnym badaniu klinicznym nie wykazano innych odstępstw od normy.