BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Fizjologiczne i biochemiczne podstawy suplementacji diety w chorobach stawów
dr inż. Jacek Wilczak
Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów jest związana z postępującym uszkodzeniem chrząstki stawowej, które prowadzi do zapalenia, bólu i upośledzenia funkcji stawów. Jest to jeden z najczęstszych powodów bólu i niepełnosprawności u psów starszych. Przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów można upatrywać w predyspozycjach genetycznych, mechanicznym uszkodzeniu oraz nadwadze i otyłości powstałych w wyniku niewłaściwej diety. Chorobie zwyrodnieniowej stawów towarzyszy stan zapalny, którego intensywność można ograniczać poprzez stosowanie zarówno leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jak i odpowiedniej diety.
Chondroprofilaktyka jest kompleksowym postępowaniem polegającym na celowym działaniu zapobiegającym chorobom stawów na każdym etapie ich rozwoju. Najważniejszą rolę w tym aktywnym procesie odgrywają: aktywność fizyczna, dieta oraz substancje biologicznie czynne o udowodnionym naukowo działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wyniki metaanaliz wskazują, że wśród dietetycznych składników biologicznie czynnych najważniejszą rolę chondroprofilaktyczną i chondroterapeutyczną odgrywają kwasy tłuszczowe, kannabinoidy oraz składniki o charakterze przeciwutleniającym, w tym astaksantyna i polifenole.
Choroby zwyrodnieniowe stawów są przewlekłymi chorobami zapalnymi, które atakują tkankę stawów. Na podstawie ich etiopatogenezy można podzielić je na zapalne (na tle zakaźnym i immunologicznym) oraz niezapalne (w wyniku zaburzeń rozwojowych, zmian zwyrodnieniowych, nowotworów, urazów). Prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny choroby stawów jest kluczowe dla wprowadzenia postępowania farmakologicznego, które w połączeniu z postępowaniem dietetycznym daje największe szanse na zahamowanie procesów zarówno zapalnych, jak i niezapalnych. Wśród chorób zapalnych najistotniejsza ze względu na częstotliwość występowania jest choroba zwyrodnieniowa stawów – osteoarthritis (OA).
OA dotyczy około 450 na 10 000 psów poddawanych opiece weterynaryjnej. U psów w USA częstotliwość jej występowania szacuje się na 6,1%. Niepokojący jest fakt, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba zwierząt dotkniętych tą chorobą zwiększyła się o 66%. Jest to związane ze wzrostem liczby zwierząt z nadwagą i otyłością oraz z wydłużeniem życia zwierząt domowych. Dodatkowo dane statystyczne wskazują, że aż 20% psów w wieku powyżej 10 lat choruje na chorobę zwyrodnieniową stawów. OA u psa może wpływać na dobrostan jego opiekuna, a leczenie wiąże się ze znacznymi kosztami finansowymi. Przykładowo, w USA w 2003 roku na leczenie dolegliwości tylko i wyłącznie więzadeł krzyżowych u psów opiekunowie wydali 1,32 miliarda dolarów. Właściciel ponosi również koszty emocjonalne związane ze swoim zwierzęciem, które jest przewlekle albo terminalnie chore oraz cierpi na przewlekły ból (1).