BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zadaj pytanie specjaliście
Kolagen niezdenaturowany kontra denaturowany – właściwości, różnice i korzyści
Jakie są korzyści ze stosowania kolagenu niedenaturowanego w porównaniu z denaturowanym? Jakie właściwości ma każdy z tych typów?
Na pytanie odpowiada
prof. dr hab. Michał Jank
Zakład Farmakologii i Toksykologii, Katedra Nauk Przedklinicznych, Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie
Vet Planet sp. z o.o., Łomianki
Obecność na rynku mieszanek paszowych uzupełniających produktów zawierających kolagen nie wydaje się niczym zaskakującym, ponieważ – podobnie jak glukozamina czy chondroityna – jest on składową macierzy pozakomórkowej chrząstek stawowych i jego suplementacja w zwiększonych ilościach może wspomagać chrząstki stawowe psów chorujących na osteoarthritis. W produktach komercyjnych znajdują się jednak dwa rodzaje kolagenu – zdenaturowany i niezdenaturowany, które zasadniczo różnią się dawkowaniem oraz potencjalnym mechanizmem działania. Ale zacznijmy od początku.
Kolagen zdenaturowany jest sproszkowanym białkiem kolagenu otrzymywanym ze skóry zwierząt, bardzo często świń. Z dostępnych danych wynika, że kolagen taki jest wytwarzany dwuetapowo. Najpierw jest ekstrahowany ze skóry gorącą wodą (w tym procesie białko ulega ścięciu, stąd nazwa kolagen zdenaturowany), a następnie cięty enzymatycznie na mniejsze fragmenty – peptydy, które są suszone. W ten sposób powstaje proszek zawierający fragmenty zdenaturowanego kolagenu, które są oferowane komercyjnie. Dawkowanie takiego kolagenu jest liczone w gramach na pacjenta. Jako główny mechanizm jego działania uznaje się dostarczanie organizmowi mieszaniny peptydów kolagenu, których zwiększona podaż powoduje zwiększenie w osoczu stężenia aminokwasów niezbędnych do wytwarzania kolagenu w tkance łącznej. Zdenaturowany kolagen jest więc źródłem znacznej ilości glicyny i hydroksyproliny, które są aminokwasami niezbędnymi do stabilizacji i regeneracji chrząstek.