BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Anestezjologia
Postępowanie anestetyczne u psów z chorobą zwyrodnieniową zastawki mitralnej
Marta Kawicka1
dr n. wet. Piotr Skrzypczak2
prof. dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak3
Wraz z rozwojem medycyny weterynaryjnej oraz wzrostem świadomości właścicieli wydłuża się czas życia zwierząt towarzyszących. Z tego względu naszymi pacjentami coraz częściej są zwierzęta geriatryczne, nierzadko obciążone licznymi uogólnionymi chorobami. Jednymi z częściej występujących zaburzeń w wieku starczym są choroby kardiologiczne.
Szacuje się, że około 10% pacjentów pojawiających się w gabinetach weterynaryjnych ma chorobę serca, z czego nawet 75% przypadków może stanowić zwyrodnienie śluzowate zastawki mitralnej (ang. degenerative mitral valve disease – DMVD) u psów o masie ciała do 15 kg (1). Istotą choroby jest zwyrodnienie płatków zastawki dwudzielnej powodujące jej niedomykalność, która może prowadzić do lewokomorowej zastoinowej niewydolności serca (2). Niekiedy niezbędnym elementem leczenia psa w wieku geriatrycznym jest zabieg chirurgiczny, a co za tym idzie – wprowadzenie pacjenta w stan znieczulenia ogólnego. Wzbudza to obawy i wiele wątpliwości, zarówno wśród właścicieli psów, jak i lekarzy weterynarii. Zdarza się, że z tego powodu decyzja o operacji jest odkładana lub w ogóle rezygnuje się z zabiegu, co zmniejsza szanse na wyleczenie zwierzęcia. W artykule omówiono najważniejsze aspekty patofizjologiczne oraz kliniczne związane ze znieczulaniem psów ze zwyrodnieniem śluzowatym zastawki mitralnej.
Zwyrodnienie śluzowate zastawki mitralnej – DMVD
Choroba ta występuje najczęściej u psów o masie ciała poniżej 20 kg (cavalier king charles spaniel, yorkshire terrier, jamnik), częściej u samców niż u samic. Ma ona charakter postępujący i nasila się wraz z wiekiem (1, 3). DMVD najczęściej dotyczy zastawki dwudzielnej, chociaż w co najmniej 30% przypadków zajęta jest również zastawka trójdzielna (3). W jej przebiegu płatki zastawki ulegają stopniowemu zwyrodnieniu oraz zgrubieniu, co w efekcie może prowadzić do rozwoju jej niedomykalności (4). Degeneracja zastawki mitralnej predysponuje do rozwoju lewokomorowej niewydolności serca, natomiast zmiany zastawki trójdzielnej mogą prowadzić do prawokomorowej niewydolności serca (ang. congestive heart failure – CHF).
Termin „niewydolność serca” odnosi się do objawów klinicznych wywołanych zaburzeniem czynności serca, które jest spowodowane chorobą tego narządu. Skutkiem jest poważny wzrost ciśnienia żylnego, przez co w płucach lub w jamach ciała zaczyna gromad...
Klasyfikacja ACVIM dotycząca DMVD i skala oceny ryzyka anestetycznego ASA
Wraz z postępem badań i rozwojem medycyny weterynaryjnej mamy dostęp do coraz liczniejszych, bardziej udoskonalonych wytycznych i algorytmów dotyczących postępowania w różnych jednostkach chorobowych i określonych sytuacjach klinicznych. W czasie ...