BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Chirurgia
Schyłkowe stadium choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego u psa – opis przypadku
dr. med. vet. ECVS Daniel Koch
Nie powinno się rezygnować z leczenia zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej u psów. Leczenie obejmuje zwalczanie bólu, ochronę chrząstki stawowej, redukcję masy ciała, odpowiednią dawkę ruchu i fizjoterapię. To podejście należy uznać za „złoty standard”, nawet przy konieczności kontynuacji leczenia do końca życia zwierzęcia. Leczenie operacyjne jest wskazane, gdy doszło do oddzielenia się fragmentów kości albo chrząstki lub rozwój zmian zwyrodnieniowych jest ograniczony do przedziału przyśrodkowego. Interwencje chirurgiczne – przy ostrożnym rokowaniu – obejmują szeroką resekcję przyśrodkowego wyrostka wieńcowego lub protezoplastykę stawu łokciowego.
Wstęp
Choroba zwyrodnieniowa (OA, ang. osteoarthritis) stawów łokciowych w schyłkowym stadium u psów dotyczy zwykle osobników ras średnich lub dużych, niekiedy z nadwagą, w ostatniej jednej trzeciej czasu trwania życia. Przyczyną jest najczęściej dysplazja stawu łokciowego, spowodowana zmianami w obrębie wyrostka wieńcowego przyśrodkowego, osteochondrozą lub niezrośnięciem wyrostka łokciowego (10). U niektórych z tych psów z OA wykonano w młodości zabieg chirurgiczny, inne leczono zachowawczo. Właściciele starzejących się psów z chorobą zwyrodnieniową stawu łokciowego wiedzą zatem, że ich podopieczni mają nasilający się od dłuższego czasu problem ze stawem łokciowym i pogodzili się z pewnym stopniem kulawizny lub podają zwierzętom leki przeciwbólowe. Nie powinien zatem dziwić brak dobrej strategii postępowania w przypadkach zaawansowanych lub schyłkowych zmian zwyrodnieniowych stawów w ortopedii weterynaryjnej i długie listy możliwych strategii leczenia operacyjnego i zachowawczego wymienianych w podręcznikach (14), choć większość z nich ma co najwyżej umiarkowaną skuteczność. Proponowane metody obejmują m.in.: 1) strategie kompleksowego leczenia zachowawczego (12, 15), b) ślizgową osteotomię kości ramiennej (11), c) zabieg PAUL (proximal ulnar abducting osteotomy, proksymalna osteotomia odwodząca kości łokciowej) (1), d) usunięcie wyrostka wieńcowego przyśrodkowego (9), e) artrodezę, f) protezoplastykę stawu łokciowego.
W artykule przedstawiamy przypadek psa z chorobą zwyrodnieniową stawu łokciowego, proponujemy leczenie i omawiamy jeden z możliwych algorytmów postępowania do wykorzystania przez lekarzy weterynarii.
Opis przypadku
Do naszej kliniki została zgłoszona Amba, 9-letnia suka rasy biały owczarek szwajcarski. W wieku roku u psa wykonano zabieg chirurgiczny prawego stawu łokciowego, podczas którego usunięto fragment wyrostka wieńcowego przyśrodkowego z dostępu międz...