Dermatologia
Najczęstsze dermatozy okolicy płytki nosowej u psów – nie daj się zbić z tropu
lek. wet. Piotr Bednarczyk
Celem tego artykułu jest zebranie najpotrzebniejszych informacji na temat diagnozowania i leczenia dermatoz okolicy płytki nosowej, które mogą zagościć w Waszych gabinetach. Zaszeregowanie poszczególnych jednostek chorobowych do tych zdarzających się częściej wynika z mojej dermatologicznej praktyki oraz wymiany doświadczeń z innymi lekarzami specjalizującymi się w dermatologii psów i kotów. W tym opracowaniu skupię się na chorobach obejmujących jedynie okolice płytki nosowej i przyległą do niej skórę. Nie oznacza to, że dzieje się tak u każdego pacjenta. Czasem możemy obserwować także wykwity w innych okolicach.
Jak nie dać się zbić z tropu
Od czego zacząć, gdy do gabinetu trafia pacjent z wykwitami na nosie? Oto kilka kluczowych informacji, jakie powinniśmy uzyskać z wywiadu:
- czas pojawienia się zmian (w jakim wieku wystąpiły pierwsze objawy i jak szybko postępują)
- pierwszy zauważony wykwit
- sezonowość/brak sezonowości objawów
- tryb życia pacjenta (domowy, podwórkowy, użytkowy/pracujący)
- czy zauważono wykwity w innych miejscach
- czy pacjent wykazuje objawy świądu
- objawy ogólne, przyjmowane leki.
Badając okolicę płytki nosowej, należy zwrócić uwagę na fakturę jej powierzchni – czy nie jest wygładzona lub zatarta i czy występuje jej odbarwienie. Gdy widzimy odbarwienie, powinniśmy stwierdzić, czy jest to częściowa, czy całkowita utrata pigmentu oraz czy obszar nią objęty jest ostro odgraniczony. Oceniamy też obecność i rodzaj materiału skumulowanego na płytce nosowej, jego twardość, podatność na odwarstwienie. Zwracamy uwagę, czy próbom odwarstwienia towarzyszy bolesność i czy po odwarstwieniu pokazują się sączące ubytki. Oczywiście badanie powinno objąć całą skórę, ze szczególnym uwzględnieniem opuszek kończyn i połączeń śluzówkowo-skórnych. Ostatnim elementem jest pobranie materiału do badania cytologicznego. Nie musimy być biegli w cytologii chorób nowotworowych i immunologicznych, na początek wystarczy nam informacja, czy mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym, czy nie.
Idiopatyczne rogowacenie płytki nosowej
Idiopatyczne rogowacenie płytki nosowej (ryc. 1) jest chorobą o najczęściej łagodnym przebiegu. Polega na akumulacji mas keratynowych (lub precyzyjniej – martwych komórek naskórka przesyconych keratyną), zwykle na górnej krawędzi lusterka nosowego...
Diagnostyka różnicowa
Lista chorób, w których występuje nadmierna akumulacja keratyny w obrębie płytki nosowej, jest dość długa – toczeń rumieniowaty krążkowy (DLE), nosówka, rybia łuska (ichtyosis), leiszmanioza, rumień nekrotyczny wędrujący, pęcherzyca rumieniowata, ...