BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diagnostyka obrazowa
Zmiany ogniskowe w śledzionie u psów – co robić po ich zobrazowaniu w USG? Przypadki kliniczne
lek. wet. Patrycja Kuźnik Taş1
lek. wet. Agnieszka Kaptur2
Zmiany w śledzionie, które jesteśmy w stanie zobrazować podczas badania USG, mogą mieć różne podłoże, pomimo że część z nich wygląda podobnie. Często zmiany takie wykrywane są przy okazji badania USG jamy brzusznej, na które zwierzę kierowane jest z innej przyczyny. Obraz ultrasonograficzny zmian ogniskowych zwykle nie jest swoisty i określenie ich charakteru podczas pierwszego badania jest trudne. Najczęściej zalecamy więc powtórzenie takiego badania po pewnym czasie (zależnym od sytuacji), wykonanie badań dodatkowych (na przykład tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, biopsji) lub usunięcie śledziony (splenektomię). Decyzja, co dalej robić z pacjentem, zwłaszcza po przypadkowym wykryciu zmian, zależy od wielu czynników, m.in. stanu i wieku psa, objawów klinicznych, obecności chorób towarzyszących, obecności przeciwwskazań do znieczulenia, możliwości finansowych właściciela.
Wskazania do badania USG brzucha
Pacjenci, u których stwierdzamy zmiany w śledzionie, najczęściej kierowani są na USG jamy brzusznej z innych przyczyn niż podejrzenie choroby śledziony. U wielu takich naszych pacjentów zmiany były wykryte przy okazji całościowego badania jamy brzusznej i nierzadko okazywały się zmianami złośliwymi. Pacjentów, u których wykrywamy zmiany ogniskowe w śledzionie, możemy podzielić na takich, których skierowano na badanie USG jamy brzusznej:
- w ramach badania przesiewowego z uwagi na wiek lub rasę (na przykład owczarki niemieckie) – badanie USG planowe
- w ramach dodatkowej diagnostyki z uwagi na nieprawidłowe wyniki badania laboratoryjnego lub klinicznego, m.in. zły stan ogólny, bolesność albo dyskomfort w badaniu powłok brzusznych – badanie USG planowe lub skrócone typu A-FAST (ang. Abdominal Focused Assessment with Sonography for Trauma, czyli ukierunkowana ocena urazów w badaniu USG jamy brzusznej)
- po urazie mechanicznym (na przykład pogryzieniu w okolicy brzucha, uderzeniu w brzuch, wypadku komunikacyjnym) – badanie A-FAST
- w przypadku podejrzenia krwawienia do jamy brzusznej – badanie A-FAST.
Wskazaniem do przeprowadzenia badania USG jamy brzusznej może również być długotrwałe złe samopoczucie o nieustalonej etiologii bądź przewlekłe biegunki i/lub wymioty, najlepiej oczywiście po uprzednim badaniu klinicznym.
Podsumowując, w przypadku małych zmian ogniskowych, które nie krwawią do jamy otrzewnej i nie stwierdza się obecności innych zmian sugerujących przerzuty, raczej nie spodziewajmy się występowania objawów klinicznych. Jeśli natomiast badamy pacjent...