BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Medycyna behawioralna
Zastosowanie trazodonu w leczeniu zaburzeń zachowania u psów
lek. wet. Dominika Szymanowska
Zaburzenia zachowania w znaczącym stopniu wpływają na kondycję psychiczną i fizyczną psów. Nasilające się w ich wyniku problemy zdrowotne coraz bardziej pogarszają jakość życia pacjenta i pogłębiają problem psychiczny. W wielu przypadkach wprowadzenie samej terapii behawioralnej może być nieskuteczne lub niemożliwe, ponieważ pacjent nie jest w stanie się skupić, uczyć się ani przełamać lęku po traumatycznych zdarzeniach. W wyniku przewlekłych stanów lękowych i stresu może dochodzić do rozszerzenia się problemów na inne sfery życia psa, co często może doprowadzić do wystąpienia zachowań agresywnych, obsesyjno-kompulsywnych albo lęku uogólnionego.
Trazodon ma zastosowanie w leczeniu psów z zaburzeniami lękowymi, depresją, zaburzeniami snu oraz zaburzeniami separacyjnymi. Może znacząco zmniejszyć te zaburzenia, dając opiekunom psa możliwość wprowadzenia terapii behawioralnej.
Stres w codzienności psów
Stres to zespół działań adaptacyjnych podejmowanych przez organizm, które mają za zadanie przywrócić mu równowagę, czyli homeostazę. Reakcja ta jest podejmowana w odpowiedzi na stresor, czyli czynnik świata zewnętrznego wytrącający organizm z tej równowagi. Po zadziałaniu stresora następuje wzrost częstotliwości pracy serca i siły skurczu mięśnia sercowego oraz skurcz obwodowych naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi. Następstwem tego jest zwiększenie ukrwienia mózgu, który musi pracować intensywniej, oraz większe zużycie glukozy, dającej mózgowi energię do wytężonej pracy. Dochodzi do rozszerzenia oskrzeli, co skutkuje szybszym usuwaniem dwutlenku węgla i pobieraniem zwiększonej ilości tlenu. W mięśniach wzrasta glikogenoliza i zwiększa się ich kurczliwość, co umożliwia zwierzęciu szybszą ucieczkę. W wątrobie intensyfikowane są procesy metaboliczne – glikogenoliza i glukoneogeneza, a w tkance tłuszczowej nasila się lipoliza. Ponieważ w mózgu potrzebna jest jak największa ilość krwi, zmniejsza się ukrwienie skóry, co przy długotrwałym stresie może przyczynić się do pogorszenia jakości okrywy włosowej i pojawienia się zaburzeń dermatologicznych. Ukrwienie jelit zmniejsza się, następuje spadek ich funkcji oraz odporności miejscowej, a co za tym idzie jelita stają się bardziej podatne na zakażenia.
W stresie wiodącą rolę pełnią neuroprzekaźniki i hormony. Dwa neuroprzekaźniki o podstawowym znaczeniu dla reakcji stresowej to adrenalina i noradrenalina, uwalniane przez współczulny układ nerwowy i działające w ciągu kilku sekund. Drugą klasą ho...
Im dłużej trwa reakcja stresowa: