XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Laparoskopowe leczenie zespołu pozostawionego jajnika u suki – opis przypadku
dr hab. Przemysław Prządka1
Aleksandra Godoń2
Paweł Ćwik2
dr hab. Stanisław Dzimira, prof. uczelni3
lek. wet. Dominika Pilarz1
lek. wet. Kamil Suliga1
dr n. wet. Bartłomiej Liszka1
dr n. wet. Krzysztof Buczak1
dr hab. Agnieszka Antończyk1
Każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą ryzyko powikłań. Nie inaczej jest w przypadku kastracji suk. Jednym z nich jest zespół pozostawionego jajnika (ang. ovarian remnant syndrome – ORS). Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia jest niecałkowite usunięcie jajnika przez lekarza wykonującego zabieg. Podczas zabiegu może też dojść do upuszczenia i pozostawienia fragmentu tkanki jajnika w obrębie jamy brzusznej, gdzie w wyniku rewaskularyzacji istnieje możliwość wznowienia jego aktywności.
Zespół pozostawionego jajnika definiowany jest jako pozostała w organizmie samicy tkanka jajnika, produkująca hormony wpływające na powstanie klinicznych objawów rujowych (27). ORS częściej jest opisywane u suk dużych ras, otyłych, z głęboką klatką piersiową. Dotyczy głównie prawego jajnika, co jest związane z jego głębszym i bardziej doczaszkowym położeniem (24, 27) oraz krótszym więzadłem podwieszającym (nerkowo-jajnikowym) jajnika (9). Aktywna tkanka jajnika poprzez hormony płciowe wywiera wpływ na narządy rodne i gruczoł sutkowy samicy. Najczęściej obserwowane są objawy rui właściwej i okresu przedrujowego, tj. obrzęk i powiększenie sromu, krwisty wypływ z pochwy, atrakcyjność dla samców, zachowania behawioralne, takie jak odruch tolerancji samca, wokalizacja.
Wypływ z pochwy oraz obrzęk sromu trzeba różnicować z urazami, ciałami obcymi, stanami zapalnymi w pochwie oraz zmianami nowotworowymi, które mogą występować również u samic prawidłowo wykastrowanych (7, 18, 29). Należy też wykluczyć narażenie suki na egzogenne podanie estrogenów, na przykład w celu leczenia pokastracyjnego nietrzymania moczu lub na skutek kontaktu z preparatami estrogenowymi stosowanymi u kobiet, na przykład w postaci kremów (8). Ponadto według części źródeł niektóre suki mimo całkowitego braku gonad mogą przejawiać objawy rujowe, takie jak atrakcyjność dla samców, nieznaczny obrzęk sromu i niekrwisty wypływ z pochwy (7).
Pomiędzy zabiegiem kastracji a wystąpieniem objawów klinicznych może minąć kilka tygodni, a nawet kilka lat w zależności od ilości pozostawionej tkanki jajnika (18, 21, 28, 29). Doświadczalnie wykazano, że znaczny odsetek samic z pozostawionym fragmentem jajnika nie wykazywał żadnych objawów klinicznych. Były natomiast zauważalne zmiany w badaniach laboratoryjnych (11). Objawy rui przy zespole pozostawionego jajnika zwykle występują cyklicznie co 4-8 miesięcy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w wyniku zaburzeń hormonalnych dojdzie do powstania torbieli jajnikowych mogących prowadzić do rui ciągłej (29). W przypadku rui ciągłej lub nieregularnie występującej trzeba brać też pod uwagę możliwość obecności hormonalnie czynnych guzów nadnerczy, które również mogą wydzielać duże ilości estrogenów i prowadzić do objawów rujowych – najczęściej ciągłych, co opisano u kotek (17).