ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
Diagnostyka obrazowa
Rezonans magnetyczny w rozpoznawaniu zmian w obrębie głowy i szyi u psa
dr n. wet. Angelika Tobolska
dr n. wet. Korina Michalska
lek. wet. Aleksandra Wilkosz
Artykuł przedstawia opisy przypadków psów z objawami neurologicznymi, w których rezonans magnetyczny (MRI) odegrał kluczową rolę w rozpoznaniu licznych zmian w obszarze głowy i szyi. U każdego z pacjentów MRI wykazał obecność kilku różnych nieprawidłowości, które były trudne do wykrycia innymi metodami diagnostycznymi. Precyzyjne obrazowanie MRI umożliwiło dokładną lokalizację zmian i wykluczenie innych przyczyn, co znacząco wpłynęło na wybór odpowiedniego leczenia. Przypadki te potwierdzają przydatność MRI w diagnostyce złożonych chorób neurologicznych u psów.
Wstęp
W neurologii człowieka obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) jest powszechnie stosowane do rozpoznawania takich jednostek chorobowych jak choroby demielinizacyjne, choroby neurodegeneracyjne, udary krwotoczne i niedokrwienne, zmiany padaczkowe czy zmiany zapalne na terenie mózgowia, opon mózgowo-rdzeniowych i rdzenia kręgowego. U pacjentów weterynaryjnych, podobnie jak u ludzi, diagnostyka rezonansem magnetycznym znajduje zastosowanie w rozpoznawaniu w obszarze mózgowia zmian zapalnych, udarów, zmian padaczkowych, nowotworowych oraz zmian genetycznych typowych dla zwierząt rasowych, takich jak syringomyelia, malformacja Chiariego (CM, z ang. Chiari-like malformation) (1). Natomiast w obrębie rdzenia kręgowego MRI umożliwia diagnozowanie chorób krążków międzykręgowych albo rzadkich zmian, jak torbiele podpajęczynówkowe lub wewnątrzrdzeniowe (2).
Rola MRI w neurologii weterynaryjnej
MRI jest przydatnym narzędziem w diagnostyce i ocenie zmian także na terenie głowy i szyi. Jako wyjątkowo czuła technika badania pozwala na lepsze zróżnicowanie struktur anatomicznych i uchwycenie subtelnych zmian w kontraście tkankowym. W odróżnieniu od innych metod obrazowania, w rezonansie, przy doborze odpowiednich sekwencji, jesteśmy w stanie uzyskać obraz wysokiej jakości, wykrywający zmiany naczyniowe i neurodegeneracyjne mózgu i rdzenia kręgowego, które często są przyczynami występowania zaburzeń na terenie głowy i szyi (4).
Badanie rezonansem magnetycznym pozwala zdiagnozować zmiany wrodzone i rozwojowe, w tym anomalie naczyniowe. Można dostrzec również zmiany w przysadce mózgowej, neuropatie nerwów czaszkowych, nowotwory w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego (5). W przypadku wykrywania krwotoków lub diagnozowania choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych (ang. intervertebral disk disease – IVDD) typu 2 Hansena rezonans ma przewagę nad tomografią komputerową (TK) (3).