XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Rasy psów – co lekarz weterynarii powinien o nich wiedzieć. Cz. XXVII. Springer spaniel walijski
Prof. zwycz. dr hab. Jerzy Monkiewicz
mgr Jolanta Wajdzik
Lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce bardzo często stykają się z psami rasowymi. Niezwykle ważne jest więc dobre rozeznanie w chorobach najczęściej spotykanych w danej rasie, dziedzicznych wadach wrodzonych oraz skłonnościach rasy do określonych chorób.
Oryginalna nazwa rasy:
Welsh Springer Spaniel
Kraj pochodzenia rasy:
Wielka Brytania
Standard FCI: nr 126
Klasyfikacja FCI:
Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne
Sekcja 2: Płochacze
Użytkowość: Rasa podlega próbom pracy
Użytkowanie: Pies myśliwski, płochacz
Pochodzenie rasy
Springer spaniel walijski ma tę samą historię pochodzenia rasy co springer angielski. Jest to również rasa brytyjska, na terenach Walii preferowano jednak psy w nieco innym typie. Rozbieżność w wyglądzie obu ras pogłębiała się, co w rezultacie doprowadziło do podziału. Dzisiaj springer spaniel walijski ma odrębny wzorzec. Główne różnice między rasami sprowadzają się przede wszystkim do umaszczenia, wielkości oraz niewielkich szczegółów anatomicznych, np. wyglądu ucha.
Opis rasy (według wzorca FCI)
Springer spaniel walijski jest niższy od springera angielskiego. Pożądana wysokość psa w kłębie wynosi 48 cm, suki 46 cm. Jest to pies proporcjonalnie zbudowany, zwarty, o dużej aktywności i wytrzymałości.
Głowa lekko wysklepiona, z wyraźnym stopem. Kufa średniej długości, prosta, dość kanciasta. Zgryz nożycowy, uzębienie pełne. Nozdrza dobrze rozwinięte. Oczy ciemne, orzechowe, średniej wielkości, bez trzeciej powieki. Uszy zwisające płasko przy po...