XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Temat numeru: neurologia
Wykorzystanie spektroskopii rezonansu magnetycznego w rozpoznawaniu chorób mózgowia u psów
lek. wet. Agnieszka Olszewska1
lek. wet. Marta Płonek1
prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń2
lek. med. Przemysław Podgórski3
dr n. wet. Marcin Wrzosek DiplECVN1
Spektroskopia rezonansu magnetycznego (MRS) jest jedyną nieinwazyjną metodą diagnostyczną umożliwiającą określenie przyżyciowo składu metabolicznego badanej tkanki mózgowia. Stosowana jest głównie do diagnostyki chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Pozwala na śledzenie przebiegu choroby w czasie rzeczywistym i ocenę skuteczności leczenia. MRS wzbogaca możliwości diagnostyczne i może być niezwykle pomocna w ustaleniu ostatecznego rozpoznania.
SUMMARY
Use of magnetic resonance spectroscopy in diagnosis of canine brain disorders
Magnetic resonance spectroscopy (MRS) is the only noninvasive diagnostic method which can be used to measure biochemical changes in the brain tissue in vivo. It is mostly used to characterize intracranial diseases. MRS can also be useful in evaluating the type and stage of a tumor and the recurrence of a pathologic process.
Key words: magnetic resonance spectroscopy, dogs
Badanie rezonansu magnetycznego wykorzystywane jest powszechnie w medycynie weterynaryjnej do obrazowania nieprawidłowości ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Umożliwia określenie położenia zmian wewnątrzczaszkowych. Dokładne sprecyzowanie charakteru widocznej zmiany zapalnej bądź nowotworowej powinno być potwierdzone badaniem histopatologicznym. Biopsja mózgu jest badaniem inwazyjnym, wiążącym się z ryzykiem pogorszenia stanu neurologicznego pacjenta i wystąpienia takich powikłań jak krwawienie wewnątrzczaszkowe lub zakażenie. W przypadku zmian zlokalizowanych w pobliżu dużych naczyń krwionośnych albo w pniu mózgu często bywa niemożliwa do wykonania.
Spektroskopia rezonansu magnetycznego jest zaawansowaną metodą diagnostyczną, stosowaną w medycynie do oceny metabolizmu fragmentu tkanki nerwowej podczas badania rezonansem magnetycznym (ryc. 1). Zaletą badania jest całkowita nieinwazyjność i możliwość analizy składu chemicznego danej próbki tkankowej in vivo oraz śledzenia dynamiki choroby w czasie rzeczywistym. W wielu przypadkach pozwala na wykrycie stanu patologicznego w bardzo wczesnej fazie i jest niezwykle przydatnym narzędziem w monitorowaniu przebiegu leczenia. Może również posłużyć do oceny wznowy procesu nowotworowego lub skuteczności przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego (1). W przypadku guzów nowotworowych wykorzystywana jest do oceny stopnia złośliwości zmiany (3). U pacjentów z drgawkami pomaga wyznaczyć ognisko padaczkowe i ocenić pracę neuronów w strukturach anatomicznych wrażliwych na wyładowania padaczkowe (6). MRS umożliwia również ocenę zmian morfologicznych w bardzo wczesnym stadium choroby, zanim pojawią się ogniska widoczne w badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) bądź tomografem komputerowym (TK) (2).