XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Temat numeru: kardiologia
Ultrasonografia klatki piersiowej jako uzupełnienie badania echokardiograficznego
dr n. wet. Olga Szaluś-Jordanow1
dr n. wet. Anna Kosiec-Tworus2
Jeszcze do niedawna uważano, że powietrze wypełniające płuca uniemożliwia wykonanie badania ultrasonograficznego tego narządu. Postęp w diagnostyce w medycynie człowieka spowodował szerokie wykorzystanie tomografii komputerowej (computer tomography, CT) do badania klatki piersiowej. Dopiero postęp w tzw. diagnostyce przyłóżkowej pacjentów w stanie ciężkim, wymagających natychmiastowej diagnostyki, pociągnął za sobą rozwój ultrasonograficznego badania płuc.
SUMMARY
Chest ultrasonography as a complement to echocardiographic examination
Lung ultrasound does not require years of experience. A few hours of training are enough to diagnose pulmonary edema or free fluid in the thoracic cavity with a probability above 80%. A simple, unsophisticated ultrasound machine with linear, microconvex or phased array probe is adequate. The examination itself is short, carries no risk of radiation exposure, and can be repeated many times. Sensitivity and specificity of diagnosis of lung diseases is much higher than in the X-ray examination and in certain diseases it is comparable to computed tomography.
Key words: lung ultrasound, ultrasonography, pulmonary edema
W medycynie człowieka wykorzystuje się badanie USG klatki piersiowej od ponad 20 lat. W roku 1998 opisano zastosowanie badania USG u ludzi z dusznością (Lichtenstein i wsp., 1998). Chociaż za złoty standard w badaniu klatki piersiowej człowieka uważa się tomografię komputerową, pojawiają się coraz liczniejsze doniesienia, że w przypadku niektórych stanów chorobowych, np. nacieku guzów nowotworowych na ścianę klatki piersiowej, USG z wykorzystaniem doplera znakowanego kolorem charakteryzuje się wyższą czułością i swoistością niż CT (Sripathi i wsp., 2013). W diagnostyce guzów zlokalizowanych przy ścianie klatki piersiowej USG przezklatkowe ma czułość i swoistość porównywalne z CT (Chira i wsp., 2012). Ograniczeniem stosowania CT jest cena, dostęp do badania, narażenie na wysokie dawki promieniowania oraz konieczność transportu chorego w stanie ciężkim na badanie. W medycynie weterynaryjnej dodatkowym ograniczeniem jest konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego.
Wiele badań pokazuje również, że badanie USG klatki piersiowej jest dużo bardziej przydatne w diagnostyce odmy opłucnowej (Alrajab i wsp., 2013) lub obecności wolnego płynu niż badanie RTG. Jest to badanie rozstrzygające w przypadku wątpliwych wyn...