BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: behawioryzm
Agresja psów do właścicieli – przyczyny, wstępne rokowanie i pierwsza pomoc. Cz. I
lek. wet. Joanna Iracka
Właściciele zaniepokojeni zachowaniem swojego zwierzęcia często w pierwszej kolejności zgłaszają się do nas – lekarzy weterynarii. Nawet jeśli nie mamy szczegółowej wiedzy z dziedziny medycyny behawioralnej, możemy udzielić im wskazówek zapewniających doraźne bezpieczeństwo wszystkim domownikom, a także skierować tam, gdzie uzyskają specjalistyczną pomoc, dzięki której pies będzie mógł pozostać w dotychczasowej rodzinie, ewentualnie znaleźć nowy, odpowiedni dom. W niniejszym artykule zostaną omówione agresywne zachowania psów w stosunku do domowników, czyli osób, z którymi pies mieszka na stałe. Kwestia niewłaściwego zachowania wobec osób nieznajomych lub odwiedzających dom tylko od czasu do czasu nie będzie poruszana.
SUMMARY
Aggression of dogs towards their owners – causes, preliminary prognosis and first aid. Part 1
As vets, we are often the first to be contacted by owners of dogs that have shown aggressive behaviour towards family members. We can, and should, advise the owners as to how to prevent any further accidents and where to find specialist help which will hopefully make it possible for the animal to stay in its current home or, alternatively, find it new, better matched carers. This article discusses the main reasons for aggressive behaviour towards owners and the basic mechanisms for the development of such problems. Rules enabling the vet to formulate a preliminary prognosis are presented and the first steps aimed at keeping both the family members and the dog safe are suggested.
Key words: dog, aggression towards owners, pain and aggression, fear and aggression, behavioural ontogenesis
Przyczyny agresji do właścicieli
Agresywne zachowania w stosunku do domowników pojawiają się w czasie zmian – czy to w środowisku zewnętrznym, czy też wewnętrznym psa (ryc. 1). Typowe zmiany w środowisku zewnętrznym to przeprowadzka, ubycie lub zamieszkanie nowej osoby (w tym noworodka), przybycie nowego psa lub odejście jednego z dotychczasowych czy wreszcie zmiana właścicieli. Wszystkie wymienione powyżej okoliczności to typowe czynniki stresujące zarówno dla ludzi, jak i dla psów. Pod ich wpływem maleje ogólne poczucie bezpieczeństwa i kontroli zwierzęcia nad tym, co się z nim dzieje. W wyniku tego rośnie skłonność do obronnych zachowań agresywnych. Czynniki wewnętrzne to procesy związane z rozwojem zwierzęcia, które wpływają na jego zachowanie i zmianę statusu społecznego w grupie psów oraz – w mniejszym stopniu – w grupie ludzi, a także zaburzenia somatyczne. Wszystkie choroby, procesy związane ze starzeniem się i dolegliwości, które im towarzyszą, również zaliczają się do czynników stresujących, zwiększających potrzebę działania w samoobronie.