XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Zmiany w rezonansie magnetycznym w przebiegu encefalopatii wątrobowej u kotów – opis przypadku
lek. wet. Adriana Czerwik
lek. wet. Agnieszka Olszewska
dr n. wet. Marcin Wrzosek DECVN
U 21-tygodniowej kotki z objawami ataków padaczkowych oraz zaburzeniami świadomości i zachowania zdiagnozowano encefalopatię wątrobową wywołaną zespoleniem wrotno-obocznym. Rozpoznanie oparto na charakterystycznych objawach klinicznych, badaniu krwi oraz obrazowaniu mózgowia za pomocą rezonansu magnetycznego. Encefalopatia wątrobowa jest zespołem objawów klinicznych i w zależności od wywołującej ją przyczyny może być leczona farmakologicznie albo chirurgicznie. Rezonans magnetyczny pozwala określić stopień zaawansowania oraz miejsce występowania zmian na obszarze mózgowia.
SUMMARY
Magnetic resonance imaging abnormalities in feline hepatic encephalopathy – a case report
Hepatic encephalopathy caused by a portosystemic shunt was diagnosed in a 21-week female cat with symptoms of seizures, impaired consciousness and behavior. The diagnosis was based on characteristic clinical symptoms, blood test results and findings of advanced diagnostic magnetic resonance imaging of the brain. Hepatic encephalopathy is a clinical syndrome and, depending on its cause, can be treated pharmacologically or surgically. Magnetic resonance imaging serves to determine the severity and location of lesions in the brain.
Key words: hepatic encephalopathy, portosystemic shunt, magnetic resonance imaging, cat
Encefalopatia wątrobowa (ang. hepatic encephalopathy – HE) jest neurologicznym zespołem złożonego zaburzenia metabolicznego w następstwie nieprawidłowej czynności wątroby. W jej przebiegu dochodzi do zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (OUN) na skutek działania akumulujących się w nim toksyn (1). W patogenezie choroby branych jest pod uwagę pięć teorii:
1. Hiperamonemia wskutek zmienionego metabolizmu amoniaku. Fizjologicznie amoniak jest transportowany do wątroby przez krążenie wrotne i przetwarzany w cyklu mocznikowym do mocznika, który jest następnie wydalany przez nerki. Reszta amoniaku wykorzystywana jest do powstania glutaminy. Przy zaburzeniu czynności wątroby zdolność do detoksykacji amoniaku jest ograniczona, a ponadto przy zespoleniu wrotno-obocznym (ang. portosystemic shunt – PSS) krew bogata w amoniak omija wątrobę i trafia do krążenia ogólnoustrojowego. Przy hiperamonemii amoniak sprzyja formowaniu glutaminy, jednocześnie upośledzając jej uwalnianie z astrocytów i powodując jej gromadzenie w nich. W rezultacie dochodzi do obrzęku neuronalnego, ograniczenia mózgowego metabolizmu glukozy i tlenu oraz zwiększonej przepuszczalności bariery krew–mózg. Uważa się, że hiperamonemia odgrywa główną rolę w patogenezie HE (2).