XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Komentarz
Komentarz do artykułu „Nowotwory jamy ustnej – klasyfikacja i leczenie”
dr n. wet. Jerzy Gawor
Z uwagą przeczytałem w ostatnim numerze „Magazynu Weterynaryjnego” (6/2016, str. 18-27) tekst „Nowotwory jamy ustnej – klasyfikacja i leczenie” autorstwa zbiorowego: I. Polkowskiej, K. Putowskiej, M. Gołyńskiej i A. Sobczyńskiej-Rak. Onkologia to bardzo ważny fragment chirurgii szczękowej i stomatologii. Tekst – przynajmniej wnosząc z tytułu – powinien mieć charakter pracy przeglądowej i tym samym grupa autorów zobowiązuje się do zaprezentowania wiarygodnych i nowoczesnych informacji z wiodącego tematu dla lekarzy praktykujących.
Pierwszą intencją po przeczytaniu artykułu była chęć zadania pytania autorom: która ze zmian przedstawionych na ryc. 1 i 2 jest łagodna, a która złośliwa. Oczywiście na podstawie takiego zdjęcia nie ma żadnej możliwości oceny ani charakteru, ani rodzaju zmiany. Poniżej sygnalizuję swoje uwagi dotyczące tekstu z perspektywy weterynaryjnego specjalisty stomatologii i chirurgii szczękowej.
1. Ocena TNM w swoich dwóch elementach wymaga oceny obrazowej. Po pierwsze – do oceny związku guza z okolicą i podłożem, czyli obecności (lub nie) i charakteru odczynu kostnego. Po drugie – do oceny obrazowej klatki piersiowej i jamy brzusznej w celu poszukiwania widocznych zmian o charakterze przerzutowym. W artykule nie zamieszczono żadnego przykładu, a o drugim aspekcie wspomniano tylko w odniesieniu do klatki piersiowej.
2. W artykule przeglądowym piśmiennictwo powinno odnosić się do wszystkich akapitów, które tego wymagają. W tekście żadna pozycja piśmiennicza nie odnosi się do konkretnego fragmentu tekstu. W związku z tym trudno ustalić źródło niektórych sformuł...