XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Rasy psów – co lekarz weterynarii powinien o nich wiedzieć. Cz. XXIX. Mops
prof. zwycz. dr hab. Jerzy Monkiewicz
mgr Jolanta Wajdzik
Lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce bardzo często stykają się z psami rasowymi. Niezwykle ważne jest więc dobre rozeznanie w chorobach najczęściej spotykanych w danej rasie, dziedzicznych wadach wrodzonych oraz skłonnościach rasy do określonych chorób.
Oryginalna nazwa rasy:
Pug
Kraj pochodzenia rasy:
Chiny (patronat: Wielka Brytania)
Standard FCI: nr 253
Klasyfikacja FCI:
Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa
Sekcja 11: Małe molosowate
Użytkowość: Nie podlega próbom pracy
Użytkowanie: Pies do towarzystwa
Pochodzenie rasy
Pochodzenie tej rasy, jak i wielu innych, nie jest do końca ustalone. Przypuszcza się, że mops pochodzi z Dalekiego Wschodu, najprawdopodobniej z Chin, gdyż w tym rejonie świata od najdawniejszych czasów ceniono psy krótkonose, uważając je za święte lub przynajmniej za wysłanników bogów. Z psów tych wykształciło się z czasem kilka ras azjatyckich o charakterystycznej szerokiej głowie ze skróconą kufą (tzw. ras brachycefalicznych), między innymi pekińczyk, lhasa apso, shih tzu. Mops jest zatem rasą wiekową, występującą już w starożytności. Niewielkie krótkonose psy opisuje chiński filozof Konfucjusz około 500 r. p.n.e.
Do Europy pierwsze mopsy przywieziono w XVI wieku, choć chińskie psy trafiały tu już znacznie wcześniej, przywożone Jedwabnym Szlakiem przez kupców wraz z porcelaną, tkaninami, lakiem, papierem i przyprawami. Najczęściej po prostu rozdawano je jako prezenty. Były to na ogół pojedyncze egzemplarze, ponieważ chińscy mnisi strzegli psów bardzo starannie w pałacach cesarskich, a wywiezienie ich poza pilnowany teren było zakazane i groziło nawet śmiercią. Obecność mopsów w Europie potwierdzają jednak obrazy i rzeźby już od 1425 roku.
Mopsy przywozili licznie pracownicy Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, prowadzącej handel na całym świecie, w tym także na Dalekim Wschodzie. Psy te trafiły najpierw do Holandii. Rasę nazywano nawet „mopsem holenderskim”. Niemal od razu stały się psami modnymi i lubianymi. Trzymano je chętnie w domach mieszczańskich, na dworach książęcych, a także królewskich. Książę Wilhelm I Orański (1533-1584) utrzymywał na dworze psy tej rasy, przez co mops zyskał jeszcze bardziej na popularności i stał się nawet symbolem patriotycznych zwolenników królewskiej rodziny.
Kiedy w XVII wieku odkryto drogę morską do Chin, portugalscy i hiszpańscy żeglarze, a także nadal kupcy holenderscy, statkami przewozili azjatyckie psy na nasz kontynent. Dużą popularność mops zdobył również w Anglii, dokąd został sprowadzony po o...