BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: okulistyka
Czerniak gałki ocznej u psa – opis dwóch przypadków
lek. wet. Anna Banaszek
lek. wet. spec. chir. Grzegorz Bogdański
Nowotwory wywodzące się z tkanki barwnikotwórczej są najczęstszymi pierwotnymi guzami narządu wzroku u psów. Pomimo małego ryzyka przerzutów odległych, ich wzrost często bywa inwazyjny, co powoduje znaczne powikłania w obrębie gałki ocznej, wymagające zazwyczaj interwencji chirurgicznej.
SUMMARY
Ocular melanoma in a dog – report of two cases
Tumors of melanocytic origin are the most common primary ocular tumors in dogs. While distant metastases are rare, local invasion occurs commonly, leading to many complications in the affected eye which usually require surgery.
Key words: melanoma, malignant, uveal tract, dog
Przypadek pierwszy
Niesterylizowana suka mieszaniec w wieku 10 lat trafiła do kliniki z objawami zaczerwienienia lewej gałki ocznej. W badaniu oka lewego stwierdzono brak reakcji na odruch zagrożenia oraz brak odruchu źrenicznego. Zauważono również obecność zmiany rozrostowej, pigmentowanej w górnej części tęczówki, nastrzykanie naczyń nadtwardówki (ryc. 1) oraz całkowite odwarstwienie siatkówki. Ciśnienie wewnątrzgałkowe wynosiło odpowiednio w oku lewym i prawym 21 i 14 mmHg. Ze względu na brak bolesności i dyskomfortu ze strony gałki ocznej po konsultacji z właścicielką zaordynowano leczenie zachowawcze. Zalecono krople do oczu z tobramycyną i deksametazonem (Tobradex) trzy razy dziennie po jednej kropli oraz doustnie prednizon (Encorton) w dawce 1 mg/kg m.c.
Po tygodniu na wizycie kontrolnej zaobserwowano mniejsze zaczerwienienie gałki ocznej. Niestety siatkówka wciąż była odwarstwiona, a oko pozostawało ślepe. Ogólne badanie krwi oraz badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej nie odbiegały od normy. W badaniu radiologicznym klatki piersiowej nie stwierdzono zmian przerzutowych. Zredukowano częstotliwość podawania prednizonu – co drugi dzień, tobramycynę z deksametazonem pozostawiono bez zmian.
Po kolejnych dwóch tygodniach nastąpiło pogorszenie. Stwierdzono obrzęk i początek waskularyzacji rogówki oraz wydzielinę śluzowo-ropną w worku spojówkowym (ryc. 2). Test fluoresceinowy nie ujawnił ubytku rogówki, a badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego wykazało nieznaczne podwyższenie wartości w oku lewym (29 mmHg). Zauważono, że zmiana rozrostowa była znacznie większa niż na pierwszej wizycie. Suczka mrużyła oko i pocierała je kończyną. Badanie ultrasonograficzne lewej gałki ocznej potwierdziło całkowite odwarstwienie siatkówki oraz wypełnienie komory przedniej i tylnej masą nowotworową (ryc. 3).
Wspólnie z właścicielką podjęto decyzję o usunięciu gałki ocznej już następnego dnia. Przedoperacyjnie, ze względu na odczuwanie bólu i początki zakażenia bakteryjnego, podano w iniekcji podskórnej meloksykam oraz amoksycylinę z kwasem klawulanowy...