BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: kardiologia
Wycinek charakterystyki układu sercowo-naczyniowego chartów polskich
dr n. wet. Magdalena Garncarz1
Oktawia Szpinda2
dr n. wet. Marta Parzeniecka-Jaworska1
dr n. wet. Olga Szaluś-Jordanow3
Chart polski to rasa, która od wieków była selekcjonowana na cechy psa myśliwskiego. Jest to pies duży, silny, wytrzymały, o dobrze zbalansowanym ciele oraz doskonałych proporcjach, co pozwala mu na pokonywanie dużych odległości w bardzo krótkim czasie. W ciągu ostatnich lat dużą popularność zyskało utrzymywanie chartów polskich jako psów towarzyszących, domowych. Psy tej rasy mają wiele adaptacyjnych cech fizjologicznych i anatomicznych, dających im przewagę jako psom sportowym oraz odróżniających je od innych psów ras dużych.
SUMMARY
Brief overview of the cardiovascular system in the Polish Greyhound
The Polish Greyhound is a breed characterized by anatomical and physiologic traits that are significantly different from those of other large breed dogs and have allowed this breed to adapt to strenuous physical activity. These differences are also evident in the cardiovascular system and have allowed the breed to achieve a good sporting physique and endurance. Clinical and echocardiographic examinations of 40 Polish Greyhounds were performed in order to establish the types of heart changes seen in the breed. The predominant abnormalities included mitral valve lesions, including prolapse and insufficiency, typical for chronic mitral valve disease.
Key words: Polish Greyhound, heart, chronic mitral valve disease
Badania anatomii i fizjologii układu sercowo-naczyniowego wykazały, że charty mają duże serce, nieproporcjonalne do masy ciała (1). U niektórych chartów stwierdza się obecność cichego szmeru sercowego (1-2 w skali do 6), który jest związany z niewielkim przyspieszeniem przepływu krwi przez aortę, a także z grubszą wolną ścianą lewej komory w porównaniu z innymi psami ras dużych (1, 5). Cechy te mogą być związane z turbulentnym przepływem krwi przez aortę lub ze zwiększoną objętością krwi krążącej, co z kolei może być spowodowane fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w rosnącym sercu, a u osobników dorosłych – sercem sportowca.
Nie tylko sama budowa mięśnia sercowego u chartów jest inna niż u pozostałych dużych ras psów, ale także jego czynność wydzielnicza. Udokumentowano bowiem fizjologicznie wyższe stężenie neurohormonu serca – troponiny I (5), która jest swoistym wskaźnikiem uszkodzenia, niedotlenienia bądź martwicy komórek mięśnia sercowego. Jej stężenie we krwi znacznie wzrasta podczas zapalenia, po tępym urazie mięśnia sercowego, w przebiegu babeszjozy, zadziałania na mięsień sercowy toksycznych substancji (np. po podaniu doksorubicyny), po skręcie żołądka, jak również w chorobach serca, takich jak kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM – dilated cardiomyopathy) lub arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC – arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy) (5).