BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
16/03/2018
Nadtwardówka jest warstwą zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej, która pokrywa od strony zewnętrznej twardówkę. Pasma tkanki łącznej nadtwardówki przytwierdzają gałkę oczną do innych struktur oczodołu, zapewniając jej możliwość ruchów. Twardówka pozostaje w bliskim anatomicznym związku z leżącą pod nią błoną naczyniową i siatkówką oraz z rogówką, z którą łączy się w rejonie rąbka. W związku z tym zapalenie twardówki może przenosić się na spojówkę, rogówkę, naczyniówkę i siatkówkę, a nawet tkankę łączną oczodołu i powiek. Zapalenie nadtwardówki nie jest powszechnie występującą chorobą gałki ocznej, wymaga jednak precyzyjnej diagnostyki różnicowej i często długotrwałego leczenia.
Episcleritis in dogs
The paper discusses the clinical aspects of episcleritis in dogs. Episcleritis can be described as either primary or secondary. Primary episcleritis is subcategorised as simple and nodular granulomatous episcleritis. Primary episcleritis is not related to other eye diseases. Secondary episcleritis may be caused by other ophthalmological conditions. Primary episcleritis is characterised by reddening caused by the thickening of the superficial episcleral vessels and focal or diffuse swelling of the episclera. The cornea, in the vicinity of the limbus adjacent to the inflamed area, may be subject to swelling and neovascularisation. The symptoms of nodular granulomatous episcleritis include singular, sometimes multiple, nodules, light beige to red in colour, located subconjunctivally in the vicinity of the corneal limbus. The nodules have a tendency to grow and spread in the vicinity of the limbus and the perilimbal cornea. They may also occur on the surface of the third eyelid. Treatment of episcleritis involves administration of corticosteroids and cyclosporine into the conjunctival sac. Corticosteroids can be administered systemically. Immunosuppressive drugs such as azathioprine and cyclosporine can also be administered systemically.
Key words: dog, episcleritis, diagnosis, treatment
Zapalenie nadtwardówki można podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwotne dzieli się na proste i guzkowate zapalenie nadtwardówki. Zapalenia pierwotne nie są związane z innymi chorobami narządu wzroku. Wtórne zapalenie nadtwardówki może być spowodowane innymi chorobami okulistycznymi, takimi jak zapalenie gałki ocznej (panophtalmitis), przewlekła jaskra, zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, może także rozwinąć się w wyniku urazu gałki ocznej lub ciał obcych (5, 6, 9).
Zapalenie pierwotne proste charakteryzuje się zaczerwienieniem spowodowanym pogrubieniem powierzchownych naczyń nadtwardówki oraz miejscowym lub rozlanym obrzękiem nadtwardówki (ryc. 1). Rogówka w miejscu rąbka przylegającego do okolicy zmienionej zapalnie nadtwardówki może ulec obrzękowi i neowaskularyzacji. Charakterystyczną cechą zapalenia prostego jest możliwość skutecznego leczenia tej choroby poprzez miejscowe podawanie kortykosteroidów (9). W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę choroby, których objawy również są związane z przekrwieniem naczyń nadtwardówki. Należy do nich jaskra i zapalenie błony naczyniowej. W chorobach tych nie występuje pogrubienie nadtwardówki i przyrąbkowy obrzęk rogówki. Dodatkowo w przypadku jaskry ciśnienie wewnątrzgałkowe jest podwyższone, a w przypadku niepowikłanego zapalenia błony naczyniowej ulega obniżeniu.
Ryc. 1. Pierwotne proste zapalenie nadtwardówki u owczarka niemieckiego. Pogrubienie naczyń nadtwardówki, miejscowy obrzęk nadtwardówki oraz niewielki obrzęk przyrąbkowy w okolicy dolnego skroniowego kwadrantu rogówki.
Ryc. 2. Guzkowate zapalenie nadtwardówki u owczarka niemieckiego. Guzek zlokalizowany podspojówkowo w okolicy rąbka dolnego zewnętrznego kwadrantu rogówki.
Ryc. 3. Guzkowate zapalenie nadtwardówki u owczarka szkockiego. Guzek nadtwardówki oraz okolicy rąbka i rogówki. Dwa guzki powstałe na powierzchni trzeciej powieki.
Guzkowate zapalenie nadtwardówki (GZN) spotykane jest w literaturze weterynaryjnej pod różnymi nazwami: keratoconjunctivitis proliferativae, nodular fascilitis, fibrous histiocytoma, limbal granuloma lub collie granuloma. Aktualnie powszechnie stosowany i akceptowany przez większość okulistów weterynaryjnych jest termin nodular episkleritis (4, 5, 6, 8, 9). Objawami GZN są pojedyncze, czasami mnogie guzki, koloru od jasnobeżowego do czerwonego, umiejscowione podspojówkowo w okolicy rąbka rogówki (ryc. 2). Guzki mają tendencję do powiększania się i obejmowania swym zasięgiem okolicy rąbka i przyrąbkowej rogówki (ryc. 3). W związku z rozwojem procesu chorobowego, oprócz zapalenia nadtwardówki występuje zapalenie spojówki i rogówki. Guzki powstałe w związku z GZN mogą pojawiać się także na trzeciej powiece (ryc. 3). Dodatkowo w wielu przypadkach występuje keratopatia lipidowa, zlokalizowana w pobliżu guzkowatego zapalenia nadtwardówki (5, 6, 9). Obraz kliniczny GZN jest zazwyczaj charakterystyczny, jednakże w przypadkach wątpliwych rozpoznanie powinno opierać się na wykonaniu badania histopatologicznego.
Rasami predysponowanymi do występowania guzkowatych zmian trzeciej powieki są owczarki szkockie collie, cocker spaniele i owczarki szetlandzkie. U owczarków collie GZN może występować obustronnie i ma tendencję do nawrotów. Rozważano możliwość, że GZN u owczarków szkockich collie jest odrębną, swoistą dla tej rasy formą zapalenia nadtwardówki, gdyż nie występuje u nich zwyrodnienie kolagenu (3). W rozpoznaniu różnicowym przypadków GZN należy wziąć pod uwagę procesy nowotworowe, takie jak rak płaskokomórkowy i czerniak, a także ziarniniaki, martwicowe zapalenie twardówki.
Zapalenie nadtwardówki jest chorobą występującą najczęściej u psów w średnim wieku i starszych (13). Etiologia tej choroby pozostaje nieznana. Badania nie wykazały tła zakaźnego, ale biorąc pod uwagę naciek komórek zapalnych w miejscu procesu chorobowego oraz skuteczność leczenia immunosupresyjnego, uważa się, że jest to choroba o podłożu immunologicznym (1, 4). Prowadzone badania nad populacją makrofagów i innymi komórkami związanymi z zapaleniem nadtwardówki u psów nie pozwoliły na określenie immunopatogenezy prowadzącej do rozwoju procesu chorobowego (2).
Rozpoznawanie zapalenia nadtwardówki opiera się na charakterystycznych objawach klinicznych i badaniu histopatologicznym bioptatu. Badanie histopatologiczne wykazuje obecność przewlekłego ziarniniakowego zapalenia z histiocytami, limfocytami i plazmocytami jako komórkami dominującymi. W przypadku wtórnego zapalenia nadtwardówki spowodowanego ciałami obcymi pojawiają się również makrofagi i fibroblasty, rzadziej neutrofile, a także komórki olbrzymie. Proces zapalny w przypadkach episklerokeratitis obejmuje w większości przypadków istotę właściwą rogówki, natomiast nabłonek przedni pozostaje niezmieniony (5, 6, 11).
Leczenie zapaleń nadtwardówki polega na stosowaniu do worka spojówkowego kropli okulistycznych zawierających kortykosteroidy – najczęściej 0,1% deksametazonu lub 0,5-1% prednizolonu. Krople te do momentu cofnięcia się procesu zapalnego powinny być podawane z dużą częstotliwością – 5 razy dziennie. Następnie – na ogół po upływie 2 do 4 tygodni – częstotliwość podawania zmniejsza się – początkowo do 4 razy dziennie, potem 3, i wreszcie 2 razy i raz dziennie. Kortykosteroidy można wstrzykiwać również podspojówkowo oraz miejscowo w okolice zmian zapalnych. Podspojówkowo wokół zmian chorobowych podaje się od 0,2 do 0,4 ml roztworu kortykosteroidów (13). W przypadku kiedy objawy chorobowe nie cofają się, należy utrzymać dużą częstotliwość podawania kortykosteroidów (5).
Wraz z miejscowym leczeniem, kortykosteroidy podawane są także ogólnie. Zamiast nich ogólnie można zastosować azatioprynę. Jest ona wskazana zwłaszcza w przypadkach guzkowatego zapalenia nadtwardówki (6). Azatiopryna jest lekiem o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym. Może powodować zapalenie żołądka i jelit, prowadzące do wymiotów i biegunki z domieszką krwi. Dlatego przed podaniem azatiopryny należy wykonać badanie składu morfologicznego krwi oraz oznaczyć w surowicy parametry wątrobowe i nerkowe. Azatiopryna w przypadkach GZN podawana jest doustnie w dawce 1,5-2 mg/kg m.c. raz dziennie przez 3 do 10 dni. Następnie dawkę zmniejsza się do 0,75-1 mg/kg m.c. i podaje raz dziennie przez 10 do 15 dni (6, 7, 11).
Alternatywą dla azatiopryny jest cyklosporyna. Może być podawana do worka spojówkowego łącznie z kortykosteroidami, w postaci okulistycznych kropli lub maści. Cyklosporyny można używać do długotrwałej terapii w celu przeciwdziałania nawrotom zapalenia nadtwardówki. W przypadkach opornych na leczenie cyklosporyna może być stosowana doustnie. Podobnie jak podczas leczenia azatiopryną wskazane jest wykonanie badań biochemicznych i morfologicznych krwi. Należy unikać ogólnego stosowania cyklosporyny w przypadku niewydolności wątroby lub nerek. Cyklosporyna może być podawana doustnie w dawce 5 mg/kg m.c przez mniej więcej miesiąc. Następnie dawkę zmniejsza się do 2,5 mg/kg m.c. Leczenie przy użyciu cyklosporyny prowadzone jest na ogół przez 2-3 miesiące (5, 6).
Do leczenia zapalenia nadtwardówki można zastosować również tetracyklinę. Stosowano ją po uprzedniej terapii kortykosteroidami doustnie dla psów o masie ciała powyżej 10 kg w dawce 500 mg, podawaną jednocześnie z witaminą PP w tej samej dawce 3 razy dziennie. U psów o masie ciała poniżej 10 kg stosuje się dawki o połowę niższe (12, 9). Wraz z ustępowaniem procesu chorobowego stosowanie tetracykliny może być zmniejszone do podawania dwa razy, a następnie raz dziennie (10).
Kriochirurgię i keratektomię uznaje się za alternatywę dla farmakoterapii GZN (9, 14). Autorzy zastosowali chirurgiczne usunięcie guzka umiejscowionego tuż przy rąbku skroniowych kwadrantów rogówki u psa rasy lhasa apso, powstałego w związku z GZN. Po operacji nie stwierdzono nawrotu procesu chorobowego (8). Podobnie skuteczne chirurgiczne usunięcie GZN wykonano u owczarka szkockiego collie. W tym przypadku guz obejmował nadtwardówkę, rąbek oraz rogówkę w okolicy zewnętrznych kwadrantów i nie ulegał cofnięciu pod wpływem kortykosteroidoterapii.
Zapalenie nadtwardówki jest chorobą na tle immunologicznym, której leczenie wymaga długotrwałego stosowania leków i nie we wszystkich przypadkach dochodzi do całkowitego ustąpienia zmian chorobowych. Zakres i rodzaj terapii jest wyznaczony przez stan ogólny pacjenta i tolerancję stosowanych leków. Bez względu na rodzaj podawanych ogólnie leków, częstość ich podawania i dawki powinny być zmniejszane w miarę cofania się procesu chorobowego. Nawroty procesu chorobowego nie występują w przypadkach jednostronnego, prostego zapalenia nadtwardówki, pojawiają się natomiast w obustronnych zapaleniach i guzkowatych zapaleniach nadtwardówki (5).